eur:
401.44
usd:
345.48
bux:
97958.26
2025. június 24. kedd Iván
Parliament building in Bratislava, Slovak republic.
Nyitókép: Vrabelpeter1/Getty Images

Szakadás - Személyi ellentétek okozhatják a szlovák kormány vesztét

Úgy tűnik, idén elmarad a politikai uborkaszezon északi szomszédunknál. A négyes koalíció második legerősebb pártja, a Szabadság és Szolidaritás szerdán felmondta a koalíciós szerződést. Eduard Heger miniszterelnöktől pedig olyan új megállapodás kidolgozását várja, amely tükrözi a politikai realitásokat, és amelyből az következik, hogy Igor Matovič pénzügyminiszter, az OĽaNO mozgalom vezetője nem lesz a kormány tagja. Ha erre augusztus végéig nem kerül sor, a liberális párt miniszterei távoznak a kormányból.

A Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt az Országos Tanács szerdai rendkívüli ülésén hozta meg a döntést, melynek értelmében felmondja a négypárti koalíciós szerződést, és írásban nyújtja be az elvárásait Eduard Heger szlovák miniszterelnöknek, hogy azok alapján dolgozzák ki az új koalíciós megállapodást.

A döntés hátterében a Richard Sulík pártelnök, gazdasági miniszter és Igor Matovič pénzügyminiszter, az OĽaNO mozgalom elnöke közti személyes ellentét húzódik. „A kormánykoalíció legnagyobb problémája Igor Matovič. Sajnálom, hogy ki kellett mondanom ezt a mondatot, 12 éve ismerjük egymást, hosszú éveken át együtt harcoltunk, a mi jelöltlistánkon kezdte, de már nem lehet továbbra is szemet hunyni bizonyos dolgok felett” – jelentette ki Richard Sulík.

A helyzet azután éleződött ki ismét a szlovák kormánykoalícióban, hogy a parlament június 22-én visszavonta Zuzana Čaputová államfő elnöki vétóját, és újra megszavazta Igor Matovič pénzügyminiszter úgynevezett infláció elleni, családtámogató csomagját.

Az SaS ezt követően azzal vádolta meg Matovičot, hogy szövetkezett az ellenzékkel és a fasisztákkal, a pénzügyminiszter pedig ugyanezzel vágott vissza.

Matovič újabb támadásai miatt az SaS ismét távol maradt a koalíciós tanács üléseiről, az OĽaNO pedig a kormánykoalíció szétverésével vádolta meg a liberális pártot. Az SaS ezután kezdett beszélni a kormányból való távozásról, bár azt is hangsúlyozta: szeretné folytatni a munkát, de csak akkor, ha a pénzügyminiszter távozik a kormányból.

A liberálisoknak Igor Matovič kormányból való távozásán kívül más feltételei is vannak. Sulík szerint elfogadhatatlan, hogy a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók vagy a közalkalmazottak fizetésének legalább az infláció összegével való emeléséért könyörögni kell a pénzügyminisztériumnak, miközben azt látják, hogy „több százmillió eurót herdálnak el”. Sulík úgy fogalmazott, ha az SaS nem tesz semmit, akkor a párt is felelős lesz azért, ha a parlamenti választás után „Robert Fico diadalmasan visszatér”. Kijelentette, hogy amit Matovič csinál, az pontosan ehhez vezet.

Robert Fico a közösségi oldalán reagált az SaS bejelentésére. A korábbi szlovák miniszterelnök szerint a kormány az összeomlás szélén áll. Az ellenzéki Smer vezetője mindezt egy Facebook-bejegyzésben fogalmazta meg. A volt kormányfő ismét felszólított az alkotmány azonnali megváltoztatására és a választási időszak lerövidítésére. „A szlovák kormány az összeomlás szélén áll. Nem a hőség vagy külső tényezők hatása miatt.

Azért omlik össze, mert olyan bolondokból áll, akiknek fogalmuk sincs, milyen, ha valaki kormányhatalommal bír, és akik a saját hiúságuk nevében magukra hagyják Szlovákiát a legnehezebb időkben”

– írta a közösségi oldalán Robert Fico.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×