eur:
411.85
usd:
393.01
bux:
79969.66
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Nem maradtak következmények nélkül az amerikai gazdasági károk

Merre halad a kínai-amerikai kereskedelmi vita? Régóta erre volt kíváncsi a piac, amely sorozatban küldte a figyelmeztetéseket a kormányzat felé az amerikai gazdaságban tapasztalható káros folyamatokról.

A befektetők árgus szemekkel figyelik az amerikai-kínai kereskedelmi vita alakulását. Úgy tűnik a Trump-kormányzat felismerte: a Peking elleni offenzíva ugyan kárt okozott a kínai gazdaságnak, de az amerikai sem úszta meg sebek nélkül.

Kommentátorok szerint ezért kerülhetett sor a fordulatra.

Az amerikaiak felismerték, hogy szeptemberi szankcióik közvetlenül érintették a fogyasztói cikkek árát, a decemberre tervezett intézkedések pedig még nagyobb csapást jelentettek volna az amerikai családoknak.

A kereskedelmi háború hatására zsugorodni kezdett az amerikai ipari szektor és nagy veszteségeket szenvedett el a mezőgazdaság.

Megjelentek az arra utaló jelek, hogy a büntetővámok kezdik aláásni a fogyasztói bizalmat és vásárlói kedvet.

Kínát még nagyobb sokk érte: GDP-növekedési üteme 30 éve nem látott szintre esett vissza. Az ENSZ első félévre vonatkozó friss elemzése a vámok nagy részét valójában az amerikai fogyasztókra és cégekre hárították. A Pekingre mért csapás nem jelentette azt, hogy Trump elérte, hogy „hazament” a büntetett gazdasági tevékenység.

A kieső kínai export helyére 21 milliárdos értékben tajvani, mexikói, vietnámi és európai szállítók léptek – áll az ENSZ-jelentésben. A maradék nagy része pedig a lassuló amerikai és globális növekedési ráta miatt eltűnt.

Az ENSZ-jelentés szerint nem jött be Trump elképzelése – a Fehér Ház ura úgy gondolta: ha ő nyer, Kína vesztít. Valójában mindkét fél veszített – jegyzi meg a tanulmány. Az elnök számára az első számú ellenség a kereskedelmi deficit – ez azonban az első kilenc hónapban éppenséggel nőtt – közel 5 és fél százalékkal. A kínai export ugyan visszaesett 13 és fél százalékkal, de a Kínába irányuló amerikai export méginkább csökkent: 14,6 százalékkal.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Kétéves mélypontra ütötték a forint, próbál talpra állni

Kétéves mélypontra ütötték a forint, próbál talpra állni

Arra a hétvégi bejelentésre, hogy Scott Bessentet jelöli amerikai pénzügyminiszternek Donald Trump megválasztott elnök, eséssel reagáltak az amerikai államkötvény hozamok és a dollár, ugrással a határidős részvényindexek és a feltörekvő piaci fizetőeszközök, és mindez a forintnál is ugrást okozott a dollárral szemben. Hétfőn délelőtt aztán a forintot új kétéves mélypontra ütötték az euróval szemben 412,5-nél, amelyből igyekszik talpra állni a magyar fizetőeszköz. A német Ifo-index a vártnál gyengébbeb sikerült, ez sem segít most a forintnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×