eur:
411.73
usd:
395.11
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Nő a hidegháborús feszültség

Tovább mélyült a hidegháborús feszültség Oroszország és az Egyesült Államok között: Putyin elnök felfüggesztett egy Amerikával kötött, nukleáris fegyvereket érintő megállapodást. Az amerikaiak pedig leállították a tárgyalásokat az oroszokkal a szíriai tűzszünetről.

Oroszország az amerikaikkal fenntartott viszony romlásával indokolta, hogy miért függeszti fel egy nukleáris leszerelési megállapodás végrehajtását. A szerződés arról rendelkezik, hogy a felek megszabadulnának az olyan extra plutónium-készleteiktől, amelyeket eredetileg atomtöltetekhez használtak volna fel.

Hírügynökségek megjegyezték: a plutónium egyezmény kevésbé fontos pillére a hidegháború végén megindult orosz-amerikai együttműködésnek.

Vlagyimir Putyin elnök lépése viszont azt jelzi, hogy kész lehet más leszerelési egyezményeket is felfüggeszteni és ez már jelképes erővel bír – jegyzik meg kommentátorok.

A Kreml honlapján az amerikaiak „barátságtalan lépéseivel” magyarázták a döntést és egy listát adtak ki arról, mit akar Moszkva cserébe azért, hogy visszatérjen a plutónium-egyezményhez.

Oroszország azt követeli hogy:

  • Oldják fel az ukrajnai harcok miatt ellene bevezetett szankciókat
  • Kompenzálják a szankciók okozta kereskedelmi károkért
  • Csökkentsék a kelet-európai NATO-országokban állomásozó amerikai katonák létszámát a 16 évvel ezelőtti szintre.

„Az Obama-kormányzat mindent megtett azért, hogy megsemmisítse a bizalom légkörét, amely az együttműködés alapja lehetett volna. Meg kell érteniük, hogy nem sújthatnak bennünket szankciókkal, miközben válogatnak abban, hogy milyen területeken működjenek együtt velünk” – állt az orosz külügyminisztérium közleményében.

Az oroszok ugyanakkor közölték, hogy bár leállítják a plutónium megsemmisítését, azt nem használják fel fegyverekben.

Az amerikaiak első válaszlépése arra utalt, hogy egyelőre nem akarnak engedni. A szíriai és orosz légierő aleppói légicsapásaira – és egy kórház nekik tulajdonított lebombázására - válaszul az amerikai külügyminisztérium közölte, hogy leállítja az oroszokkal a kétoldalú együttműködést Szíriában.

Ennek értelmében visszahívták azt a katonai személyzetet, amely a lehetséges szíriai tűzszünet nyomán kidolgozta volna az oroszokkal együtt tervezett légicsapásokat az Iszlám Állam ellen. Moszkvában azt mondják, hogy a katonai információcsere már amúgy is leállt korábban.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában közben viszont egy spanyol-francia közös javaslat arra sürgeti a két nagyhatalmat, hogy „azonnal tegyenek meg mindent a tűzszünetért és első lépésként állítsák le a légi bevetéseket Aleppo felett”. Ezt az ötletet azonban az oroszok elutasították és azt mondták: „a terroristák szabad kezet kapnának a városban”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×