eur:
387.93
usd:
361.43
bux:
68821.16
2024. május 9. csütörtök Gergely

Iráni atomalku: csak a tárgyalók örülnek?

Teheránban tömegek ünnepeltek az utcán, Obama amerikai elnök azt mondta: megakadályozták, hogy atomfegyverek terjedjenek el a Közel-Keleten. Izrael és Szaúd-Arábia dühös, és az amerikai Kongresszus megtorpedózhatja az Iránnal kötött megállapodást annak atomprogramjáról.

12 éven tartó szankciók után Irán visszatérhet a nemzetközi közösségbe és dollármilliárdokhoz juthat - feltéve, ha az amerikai Kongresszus nem torpedózza meg a Teherán és 5 nagyhatalom között kötött megállapodást az iráni atomprogramról.

Az alku értelmében csökkenteni kell az urándúsítást, külföldi szakértők ellenőrzik majd az iráni atomlétesítményeket, amelyek egy részét úgy kell átalakítani, hogy ne tudjanak atomfegyverhez szükséges hasadóanyagot létrehozni.

Haszán Roháni iráni elnök a megállapodást méltatva az mondta: Irán soha nem is akart nukleáris fegyvert és jövőben sem akart. A világ másik végén Barak Obama amerikai elnök arról beszélt: sikerült biztonságosabbá tenni a térséget és eltántorítani Iránt az atomfegyvertől.

"Nem igaz" - fejtegette Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki "történelmi hibának" nevezte a megállapodást az általa terroristának nevezett iráni vezetéssel.

Netanjahu nézeteit osztja az amerikai kongresszus republikánus többsége. John Boehner kongresszusi elnök szintén az Obama-kormányzat hatalmas hibáját emlegette. A Kongresszusnak most 60 napja lesz arra, hogy felülvizsgálja az Iránnal kötött atomalkut.

Vajon megpróbálja-e elbuktatni az egyezményt az amerikai republikánusok és keményvonalas demokraták furcsa koalíciója. A két párt radikálisabb képviselői régóta ismételték, hogy Iránban semmilyen atomprogramot nem lehetne folytatni.

Netanjahu jelezte: határozottan lobbizni fog az amerikai kongresszusban, hogy befolyásolni tudja a vitát. Nem csak Izraelt aggasztja egy megerősödő Irán képe a régióban.

A szunnita Szaúd-Arábia és az Öböl-menti államok már jó ideje regionális riválisnak tartják Iránt, és szintén lobbizhatnak ellene az amerikai Kongresszusban.

Kommentátorok szerint Irán és a szunnita államok gyakorlatilag közvetett háborúkat vívnak Jemenben, Irakban és Szíriában.

Vajon együttműködik-e az alku nyomán Irán az Egyesült Államokkal, a közös ellenséggel, az Iszlám Állammal szemben? Kerry amerikai külügyminiszter azt mondta: nem tudni, mit hoz a jövő. A mostani megállapodás csak az iráni nukleáris programról szól - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Feloszlatták a palesztinbarát tábort Bécs leghíresebb egyetemén
Lépett az osztrák rendőrség

Feloszlatták a palesztinbarát tábort Bécs leghíresebb egyetemén

Az amerikai egyetemi tüntetések mintájára tartottak palesztinbarát megmozdulásokat több európai ország, köztük Ausztria egyetemein. Aktivisták hétfőn kontinens egyik legrégebbi egyetemének számító Universität Wien udvarán létesítettek palesztinbarát tiltakozó tábort, amelyet a rendőrség csütörtök hajnalra feloszlatott.

Hszi Csin-ping: sok sikert kívánok Magyarország soros EU-elnökségéhez

A Budai Vár Oroszlános udvarában ünnepélyes katonai ceremónia keretében Sulyok Tamás köztársasági elnök fogadta Hszi Csin-ping kínai államfőt. Az eseményen jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök is. A Sulyok Tamás államfővel folytatott beszélgetésen a magyar köztársasági elnök elfogadta Peking meghívását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Szerény volt a Győzelem napi katonai felvonulás Moszkvában, ismét orosz finomítót ért dróntámadás – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Szerény volt a Győzelem napi katonai felvonulás Moszkvában, ismét orosz finomítót ért dróntámadás – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Hagyományosan május 9-én, csütörtökön tartják a Győzelem napi megemlékezéseket Oroszországban, amikor a náci Németország fölötti második világháborús győzelmet ünneplik. Moszkvában csütörtök délelőtt rendezték meg a Győzelem napi katonai felvonulást, amely tavalyhoz hasonlóan idén is szerény volt, a tankokat például egyetlen második világháborús T-34-es képviselte. Rövid beszédet tartott Vlagyimir Putyin orosz elnök is, melyben a Nagy Honvédő Háborúra emlékezett, de a Nyugat ostorozása és a katonai fellépéssel való fenyegetés sem maradhatott el. Vélhetően ukrán dróntámadás ért egy orosz olajfinomítót a Krasznodari területen, több tároló megsérült. Belgorod ellen rakéta- és dróntámadás volt csütörtökre virradóra, többen megsérültek, lakóépületekben és kocsikban pedig károk keletkeztek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×