eur:
389.36
usd:
362.79
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Megszüntetnék a megyéket, hogy spóroljanak

Drasztikus lépések végrehajtását javasolja a költségvetési egyensúly helyreállítása érdekében a francia kormánynak a Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet. A párizsi székhelyű intézmény szakértői által összeállított anyag egyik meglepő, sőt kifejezetten sokkoló indítványa a megyék megszüntetésére vonatkozik.

A közkiadások szintje Dánia után Franciaországban a legmagasabb a világon, eléri a bruttó hazai termék 56 százalékát, figyelmeztetnek 150 oldalas országtanulmányukban a Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szakértői, hangsúlyozva, hogy ezen a kormánynak mindenképpen változtatnia kell.

A dokumentum készítői a kiadások visszavágásának egyik lehetséges módját az általuk túlságosan bonyolultnak tartott közigazgatási rendszer átszervezésében látják. Úgy vélik, hogy komoly pénzeket lehetne megtakarítani az ország 101 megyéjének megszüntetésével, illetve a legkisebb falvak összevonásával. A jelentés szerint ez utóbbiak száma közel 37 ezerre tehető, és ezeken a településeken átlagosan 1800 lakos él, ami messze az unióban mért 5500 fős átlag alatt marad.

A közkiadások lefaragásának másik forrása a dokumentum szerint a nyugdíjak körül keresendő, a szervezet munkatársai ugyanis kiemelik: Franciaországban a nyugdíjakra fordított kiadások a bruttó hazai termék közel 13 százalékát teszik ki, márpedig ezt a szintet uniós viszonylatban egyedül Olaszország előzi meg. Következtetés: csökkenteni kell e kiadásokat oly módon, hogy a kormány megszünteti a nyugdíjakat érintő jelenlegi adókedvezményeket.

Sőt, a szervezet szakértői azokat a különleges nyugdíjrendszereket is felszámoltatnák, amelyek a közalkalmazottak, a vasútnál, az áram- és gázszolgáltatóknál, illetve más, állami vagy részben állami cégeknél dolgozók számára biztosítanak korkedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőséget. Az OECD szerint ezek a rendszerek nemcsak igazságtalanok, de átláthatatlanok és akadályozzák az érintett gazdasági szektorokban a dolgozók mobilitását.

További megtakarítást lehetne elérni a Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szerint az egészségügyi rendszer átalakításával, ahol nem meglepő módon például a járóbeteg ellátás erősítését javasolják. A dokumentum készítői mindezek mellett rugalmasabb munkaerő-piaci viszonyok kialakítását is szorgalmazzák, például azt, hogy a cégek a jelenleginél könnyebben tudjanak felmondani alkalmazottaiknak.

Egyelőre nem tudni, hogy milyen foganatjuk lesz ezeknek a javaslatoknak, hiszen mint elemzők kiemelik, azok egy része nem is szerepel a szocialista kormány programjában, másik részüket pedig egyelőre halogatják. Sokan azonban úgy vélik: a valóság előbb-utóbb kikényszeríti a szükséges döntéseket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×