eur:
413.36
usd:
390.98
bux:
77936.21
2024. november 29. péntek Taksony

Mégis járhatunk hidrogénhajtású járművekkel?

Oxfordi kutatók olyan hidrogéntárolási eljárással kísérleteznek, amelynek köszönhetően egy tankolással 500 kilométert is meg lehet majd tenni.

A hidrogénhajtású motorok legnagyobb előnye, hogy az égés egyetlen terméke a vízgőz, vagyis egyáltalán nem szennyezi a környezetet.

A hidrogén azonban nehezen használható ütemanyagnak, mert a gázt vagy nagy nyomáson tartályokba kell sűríteni, vagy alacsony hőmérsékleten cseppfolyósítani. Sajnos mindkét eljárás nagyon energiaigényes.

Ezért a vegyészek régóta kísérleteznek azzal, hogy szivacsszerkezetű szilárd anyagokat - többnyire fémeket - használjanak tárolásra.

Lítiumkötéssel kísérleteznek

Az oxfordi kutatók most lítiumkötéssel, az eddiginél tízszer hatékonyabb tárolási rendszeren dolgoznak, és reményeik szerint egy évtizeden belül már olyan autókat lehet gyártani, amelyek akár ötszáz kilométert tudnak menni egy tank hidrogénnel.

Jelenleg ez legfeljebb 300 kilométer. A szivacsszerkezetű tartály még így is meglehetősen nagy, mert egy tíz kilós tartály legfeljebb egy kilogramm hidrogént tud tárolni.

Ez azonban így is nagy előrelépés az eddigi tartályokhoz képest, amelyek önsúlyuk kevesebb, mint egy százalékának megfelelő hidrogént tudtak tárolni.

A hidrogénhajtás elterjedésének azonban más akadályai is vannak: a hidrogén előállítása költséges, és ha ehhez fosszilis tüzelőanyaggal nyerik az energiát, végső soron a széndioxid-kibocsátás duplája, mint a hagyományos üzemanyagok esetében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demeter Szilárd: stratégiai helyek a múzeumok, mert a mai világban fontos a hiteles tudás

Demeter Szilárd: stratégiai helyek a múzeumok, mert a mai világban fontos a hiteles tudás

Most megy az éhezők viadala, hiszen jóval kevesebb egységnyi pénzből ugyanazt az intézményrendszert kell fenntartani – mondta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt a hazai közgyűjtemények finanszírozási lehetőségéről, a muzeológusi életpályamodellről és arról is, hogy mit is jelent az, hogy nehéz magyarnak lenni.

Olaf Scholz megelőző csapása: a liberálisoknak már kész forgatókönyvük volt a kilépésre

Csaknem egy hónapja, hogy megbukott a hárompárti német kormánykoalíció. Az ok a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner és vele együtt pártja, a szabad demokrata FDP menesztése volt, amiről maga a kancellár, Olaf Scholz döntött. A szabad demokraták azonban már készültek a koalíció felmondására, olyannyira, hogy ennek időpontját "D-napként" meg is határozták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Elmondta Putyin, mikor pusztítaná el teljesen Ukrajnát, elkeserítő döntések előtt áll Kijev - Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Elmondta Putyin, mikor pusztítaná el teljesen Ukrajnát, elkeserítő döntések előtt áll Kijev - Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy amennyiben Ukrajna atomfegyverekre tesz szert, úgy végleg elpusztítja az országot. Az ukrán katonák egyre gyakrabban panaszkodnak a fronton tapasztalható nehéz helyzet miatt, miközben Kijev a háború kirobbanása óta először emelte a háborús adót. Joe Biden amerikai elnök azt javasolta Zelenszkijnek, hogy szállítsa le a sorozási korhatárt 25-ről 18 évre. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×