eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Szavazók várakoznak voksuk leadására az amerikai félidős választások korai szavazási időszakában Culver Cityben 2018. november 5-én. Az Egyesült Államokban november 6-án, az elnöki ciklus félidejében választásokat tartanak, amelyek során megújítják a 435 tagú szövetségi képviselőházat, a 100 tagú szenátus csaknem egyharmadát újraválasztják, továbbá 39 szövetségi államban kormányzót választanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Mike Nelson

Politikai zsákutcákba viheti Amerikát a félidős választás

Demokrata többségre számítanak elemzők a keddi félidős választáson az Amerikai Egyesült Államokban.

Az úgynevezett félidős választás az amerikai elnökválasztással csaknem egyenértékű jelentőségű helyi választás az Egyesült Államokban. A Kongresszus alsó házát teljesen, míg a felső házat, a Szenátust meghatározott kvótákban választják újra: ez következik kedden. Mint Feledy Botond külpolitikai szakértő az InfoRádiónak elmondta, a végrehajtó hatalom melletti törvényhozó hatalom jelentős újraválasztása történik.

A szakértő értelmezésében

ez a választás Donald Trump elnök felelősségre vonását jelentheti,

de azt nagyon nehéz lenne mondani, hogy most kizárólag az elnökről szavaznak.

"Sokadik ciklusukat töltő helyi figurák azok, akik eljutnak végül a Kongresszusba" - árnyalta a képet Feledy, aki szerint eközben sokat számíthat az, hogy Trump mely területeken jelent meg vagy mely helyek mellett kampányolt Twitter-üzenetben az utóbbi időszakban.

"Ne felejtsük el, hogy Barack Obama is egy nagyon komoly kampánykörúton van a demokraták számára fontos körzetekben"

- hívta fel a figyelmet.

Ami viszont biztos, hogy 300 millió ember két nagy párt közül kell, hogy válasszon, éppen ezért érdemes figyelembe venni Feledy szerint, hogy mindkét pártnak sok belső platformja van, nem kizárólag Donald Trump elnökről fog szólni a választás.

Mint Feledy Botond aláhúzta,

"kivételes perióduson vagyunk túl, amikor republikánus elnök republikánus többségű kongresszus mellett kormányzott, alsó-felsőházi többséggel, de sokszor még így is nehéz volt megegyezni,

hiszen - az előbb említettek miatt - a kétpártiság valójában egy többpártiságot rejt magában. Emiatt a demokraták befolyásának esetleges növekedése azzal járhat, hogy ha csak egy házat szereznek meg, akkor a Washingtonban az utóbbi 10 évben nagyon jellemző döntésképtelen szituációk, "politikai zsákutcák" fognak szaporodni. Ez azt jelenti, hogy végeláthatatlan politikai vitákban halnak el az ügyek, ahelyett, hogy a törvényhozás gyors és hatékony döntést tudna hozni" - mondta Feledy Botond, utalva arra, hogy a demokaták sikerei esetén csekély mértékűre csökkenne a kétpárti egyetértéssel hozott döntések esélye.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×