eur:
389.38
usd:
362.75
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Õk az új német kormány tagjai

Németországban a szeptemberi országos választáson a kereszténypártok kapták a legtöbb szavazatot, ez azonban nem biztosított elegendő mandátumot az immár 8 éve hivatalban lévő kancellárnak, hogy koalíciós partner nélkül alakítson kormányt.

A második helyen végzett szociáldemokratákkal folytatott tárgyalásai sikerrel zárultak, de a párt további feltételül szabta a tagság véleményének kikérését is. Miután a közel fél millió szociáldemokrata párttag három-negyed része visszaküldte szavazatát és ebből kiderült, hogy a válaszadók 75 százaléka helyesli a vezetőség által a kereszténypártokkal kötött megállapodást, nyilvánosságra hozták az új berlini kormány névsorát.

Annyi biztosra vehető volt, hogy Angela Merkel új kabinetjét 6 kereszténydemokrata, 6 szociáldemokrata és 3 keresztény-szociális politikus alkotja majd. Magától értetődő volt az is, hogy a kancellár helyettese a Szociáldemokrata Párt élén álló Sigmar Gabriel lesz, aki nemcsak a gazdasági ügyek irányítását veszi át, hanem felügyeletet gyakorol majd az energiakérdés felett is.

A külügyi tárca ismét a szociáldemokrata Frank Walter Steinmeieré lesz, aki komoly tapasztalattal rendelkezik a nemzetközi diplomáciában, mert az első, 2005-ben alakult nagykoalícióban már ő töltötte be ezt a tisztséget.

A kormány bevándorlási, menekültügyi és társadalmi integrációs politikáját államminiszteri beosztásban irányító tárca nélküli miniszter is nő lesz, Aydan Özoguz. Õ az első török származású, muzulmán vallású politikus, aki bekerül a német kormányba.

Meglepetést keltett viszont, hogy a Munkaügyi Minisztérium irányításától elbúcsúzott Ursula von der Leyen, mert a kancellár a védelmi tárca vezetésével bízta meg. Így az 55 esztendős kereszténypárti orvosnő személyében, Németország történetében először látja el nő ezt a feladatot.

A tárca eddigi birtokosa Thomas de Maiziere átigazolt a belügyminisztérium élére, miután az ugyancsak kereszténypárti Hans Peter Friedrich átadva helyét, a mezőgazdasági minisztérium vezetését veszi át.

Továbbra is a szintén kereszténypárti Wolfgang Schäuble irányítja majd az ország pénzügyeit - annál is inkább, mert egy merényletből kifolyólag tolószékbe kényszerült politikus mind bel- mind pedig külföldön komoly tekintélynek örvend.

A munkaügyi tárcát Andrea Nahles, a Szociáldemokrata Párt rendkívül agilis főtitkára kapta, míg a Kereszténydemokrata Unió szürke eminenciásának számító Hermann Gröhe a jövőben egészségügyi miniszter lesz.

Az új német kabinet azt követően lép hivatalba, hogy kedden a képviselőház megválasztja az új kancellárt. Hogy ezt a tisztséget - immár harmadik alkalommal - Angela Merkel fogja betölteni, cseppet sem kétséges, mert a szociáldemokrata és két kereszténypártból álló koalíció elsöprő többséggel rendelkezik a szövetségi törvényhozásban.

Szerző: Vincze András, Németország

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×