eur:
389.38
usd:
362.75
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Merkel nem adna több hatalmat Brüsszelnek

A német kancellár szerint nem kell bővíteni az Európai Bizottság (EB) jogkörét, hanem inkább a tagállamok közötti együttműködést kell erősíteni.

Angela Merkel a Der Spiegel című német hetilap vasárnapi számában megjelent interjúban hangsúlyozta: az uniós tagállamok jelenleg is alig tudnak egyedül döntéseket hozni bizonyos területeken, például a mezőgazdasági, vidékfejlesztési politikában. "Nem tartom szükségesnek, hogy a következő években még több (döntési) jogot adjunk át a brüsszeli bizottságnak. Francois Hollande francia elnökkel együtt sokkal inkább azt szeretnénk, hogy javuljon a tagállamok közötti koordináció a versenyképesség szempontjából meghatározó területeken" - mondta Merkel.

Javítani kell az együttműködést például a munkaerőpiaci szabályozásban, a nyugdíjpolitikában, az adóügyekben és a szociálpolitikában - fejtette ki a német kancellár, hozzátéve, hogy a gazdaságpolitikai koordináció nem eléggé fejlett az Európai Unióban (EU), ennek erősítése azonban nem az EB jogkörének bővítését jelenti.

Merkel nem támogatja azt a felvetést, hogy közvetlen választással töltsék be az EB elnöki pozícióját, és úgy véli, hogy továbbra is az Európai Tanácsnak - az állam- és kormányfők testületének - és az Európai Parlamentnek kell kiválasztania közösen a bizottság vezetőjét. A német kancellár szerint jelenleg arról sem érdemes vitát nyitni, hogy mely más pontokon kellene átalakítani az Európai Unió szerkezetét. "Nem tartanám szerencsésnek, ha elmerülnénk elméleti vitákban arról, hogy miként nézzen ki az EU 10 vagy 15 év múlva. Előttem és az európai polgárok előtt sokkal sürgetőbb kérdések állnak" - mondta Angela Merkel a Der Spiegelnek.

Arra a felvetésre, hogy egyesek szerint nincs is elképzelése az EU jövőjéről, vagy pedig van, de nem árulja el, mert csak felesleges ellenállást váltana ki vele, és ezért inkább a kis lépések politikáját követi, a német kancellár elmondta: csak lépésről lépésre lehet kiemelkedni a válságból, mert nincsen minden problémát egy csapásra megoldó módszer, de ezeket a lépéseket csak az tudja megtenni, akik tudja, hogy merre akar menni.

Németország és Franciaország több közös javaslatot terjeszt az EU következő csúcstalálkozói elé. Ezt Merkel és Hollande jelentette be csütörtöki párizsi megbeszélésük után. Az első konkrét javaslat szerint a kormányközi együttműködés erősítése céljából "főállású" elnököt kell állítani az euróövezeti országok pénzügyminisztereit összefogó eurócsoport élére.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×