eur:
385.92
usd:
356.73
bux:
68864.24
2024. május 15. szerda Szonja, Zsófia

Naoto: "Kiszámíthatatlan a helyzet Fukusimában"

Változatlanul kiszámíthatatlan a helyzet alakulása a Fukusima-1 atomerőműben a japán miniszterelnök szerint. Kan Naotoami hangsúlyozta, hogy ez maximális erőfeszítéseket követel a kormánytól. Közben tokiói adatok szerint meghaladta a 11 ezret a pusztító földrengés és szökőár halálos áldozatainak száma Japánban: eddig 11063 halottról tettek jelentést, és 17258-an tűntek el.

Kan Naoto a japán felsőház költségvetési bizottsága előtt beszélt - szavait az NHK japán tv-csatorna is közvetítette -, hangsúlyozva: továbbra sem tudják megjósolni, hogyan alakul majd a helyzet az atomerőműben, ez pedig maximális készültséget követel a kormánytól a problémák kezeléséhez.

Fukusima egyes számú atomerőművének (Daiicsi) hat reaktora van. A március 11-i földrengés és szökőár következtében mind a hat reaktorblokkban megszűnt az áramellátás, így leálltak a hűtőrendszerek. Ez üzemi balesetek sorához vezetett, aminek következtében radioaktív anyagok kerültek a légkörbe. Az erőmű közvetlen környékéről evakuálták a lakosságot. Az erőműnél radioaktív szennyezettségű a tengervíz, s hétfőn plutóniumot is kimutattak az erőmű közelében az öt helyről vett talajmintákban.

A Jomiuri Simbun című japán lap keddi számában kormányforrásokra hivatkozva olyan értesülést közölt, hogy a kormány szándékában állna átmenetileg államosítani a Fukusima-1 atomerőművet is üzemeltető a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) vállalatot, az ellenőrzéséhez szükséges részvénycsomag felvásárlásával, s ezzel egyben segítséget is nyújtana a lakosságnak a károk megtérítéséhez és a és a természetnek okozott károk helyreállításában is. Edano Jukijo kormányszóvivő, a kabinet főtitkára azonban kedden ezt cáfolta.

Közben tokiói adatok szerint meghaladta a 11 ezret a pusztító földrengés és szökőár halálos áldozatainak száma Japánban: eddig 11063 halottról tettek jelentést, és 17258-an tűntek el.

A második világháború utáni legsúlyosabb japán válság következtében 240 ezer ember talált menedéket a kialakított 1900 központban. Összesen 18 ezer ház dőlt romba és 130 ezer épület szenvedett károkat, főként a tengerparti zónákban.

A legtöbb halálos áldozat Mijagi prefektúrában volt, az új adatok szerint 6744, Ivate prefektúrában 3264-an haltak meg, míg Fukusima prefektúra veszteséglistája 997 halott.

Várhatóan a halottak száma a közölt adatokhoz képest tovább nő majd, hiszen a földrengésben és a tengerárban egész családok vesztek oda, így az emberek eltűnéséről esetleg nem is kaptak információt a hatóságok. Főként Fukusima prefektúrában vannak gondok, ahol az áldozatok felkutatását akadályozza a sérült atomerőműből kiszabaduló radioaktív szennyezés.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.15. szerda, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×