eur:
387.73
usd:
357.75
bux:
68180.99
2024. május 17. péntek Paszkál

Sérültjei is vannak a tandíjemelés elleni tüntésnek

Valósággal megostromolta és egy időre megszállta a kormányzó brit Konzervatív Párt központjának is otthont adó londoni irodaházat az egyetemi tandíj felső határának meredek emelése ellen tüntető tömeg szerda este. Az erőszakcselekményekbe torkolló megmozdulásnak több sérültje volt, és a Scotland Yardot saját főparancsnoka is bírálta az elégtelennek bizonyult rendőri készültség miatt.

A békeidőben példátlan - a brit hazai össztermék 10 százalékát meghaladó - államháztartási hiány csökkentési programjának részeként a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció az állami felsőoktatás támogatását is jelentősen lefaragja, és lehetővé akarja tenni, hogy az angliai egyetemek a jelenlegi 3290 fontról (egymillió forintról) kilencezer fontra (2,9 millió forintra) emeljék az éves tandíj felső határát.

A tandíjakat nem a tanulmányok ideje alatt kell kifizetni, hanem utólag kell törleszteni, de csak akkor, ha a végzett diplomásoknak már állásuk van, és éves jövedelmük eléri a brit alkalmazotti átlagfizetésnek megfelelő 21 ezer fontot (6,7 millió forint).

A brit országos diákszövetség (NUS) szerint azonban a felső tandíjhatár emelésének lehetőségével szinte bizonyosan élnek is majd az egyetemek, és ennek eredménye az lesz, hogy a diplomások több tízezer font adósságteherrel kezdik pályafutásukat.

Az NUS által szervezett szerdai tiltakozó megmozduláson esti becslések szerint 50 ezren vettek részt, és a tömeg a Millbank Towerhez - a Konzervatív Párt adminisztratív központjaként is szolgáló, 120 méter magas irodaházhoz - vonult.

A tüntetők egy népes csoportja betörte a Temze partján, a parlament épületegyüttesétől nem messze emelkedő felhőkarcoló üvegajtaját, az épületbe behatolva tört-zúzott, irodákat dúlt fel, a tetőre feljutva pedig különböző tárgyakkal, köztük tűzoltó készülékekkel dobálta az alant felsorakozott rendőröket.

Aaron Porter, a diákszövetség elnöke elítélte az erőszakos megnyilvánulásokat, és közölte: azokért nem a tüntető diákok, hanem "a soraikba beférkőzött bajkeverők" a felelősek.

A helyszínről tíz sérültet szállítottak kórházba, köztük három rendőrt.
Sir Paul Stephenson, a Scotland Yard - a londoni rendőrség - főparancsnoka szerda este elismerte, hogy a rendőri vezetőknek jobban fel kellett volna készülniük a várható erőszakra. Sir Paul "elfogadhatatlannak", Londonra és rendőrségre nézve "kínosnak" nevezte történteket.

Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere kijelentette, hogy a hatóságok felkutatják a rongálókat, és "a törvény teljes szigorával lesújtanak" rájuk.

A diákszövetség közölte: megpróbálják kieszközölni a tandíj felső határának emelését megszavazó liberális demokrata alsóházi képviselők visszahívását a parlamentből.

A májusi választásokon hatalomra került kormánykoalíció megteremtette az elvi lehetőségét a képviselők visszahívásának, de csak szigorúan körülírt korrupciós esetekben.

A választások előtt a kisebbik koalíciós partner, a Liberális Demokraták vezetője, Nick Clegg - a jelenlegi miniszterelnök-helyettes - még azt ígérte, hogy pártja nem fogja támogatni a tandíj felső határának emelését.

Címlapról ajánljuk
Németh Erzsébet: egy beteg társadalom következménye a politikai merénylet

Németh Erzsébet: egy beteg társadalom következménye a politikai merénylet

Ilyen merényletet csak mentálisan sérült emberek követnek el, de "táptalajként” mindenképpen kell alá egy egészségtelenül működő, megosztott "platformtársadalom”, amelyben a gyűlölködés elfogadottá vált – mondta az InfoRádió által megkérdezett szociálpszichológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×