eur:
385.62
usd:
354.66
bux:
0
2024. május 20. hétfő Bernát, Felícia

"Az EU sohasem fog működni, azokkal a hunokkal, wopokkal és dagókkal"

Angliában korábban gyakran volt nemzetiségi gyűlölködés, mára azonban ez már megszűnt - hála a sok nevelőmunkának és a politikai korrektség sulykolásának.

Angliában hosszú időn át érthető nemzeti gyűlölet izzott a németek iránt és megvető lenézéssel vegyes ellenszenv sújtotta az íreket. A franciákkal folytatott területi viták már a régmúltba vesznek, tehát a franciákat inkább csak irigyelték az angolok a puritanizmussal olyannyira ellentétes életvitelük, tehát a jó konyha, a jó bor és a szép nők élvezete miatt; "frogs" azaz "a békák" volt a gúnynevük. Ez olykor, tréfából ma is elhangzik néha.

A németek két világháborúban voltak az angolok gyűlölt ellenségei, és ez jó ideig teljesen visszaszorította a korábbi német-szeretetüket. Mert a német elvégre rokon népe az angolnak, és Bach vagy Beethoven zenéjéért, Goethe vagy Heine költeményeiért valaha rajongtak a britek, ám jöttek az ostoba háborúk és a propaganda mesterségesen felszította a gyűlölködést.

A német ősökkel rendelkező angol királyi család 1917-ben jobbnak látta a nevét Saxe-Coburg-Gotháról Windsorra angolosítani.

Az íreket nem is annyira gyűlölték, mint inkább lenézték, és ezernyi vicc szól arról, hogy milyen buták. Az ellentétnek azonban vallási oka is van: a katolikus kisebbségi vallás Angliában.

Amíg robbantak az IRA terroristák bombái Anglia nagyvárosaiban, élt a gyűlölet, és csak napjainkban kezd csillapodni. Amiben az a különös, hogy sok százezer angolnak vannak ír felmenői - mint ahogyan a magyar szlovákgyűlölők között is jó néhánynak akad a családfáján szlovák.

Az idősebbek száján még ki-kicsúszik

A politikai korrektség korában és különösen az Európai Unió megszületése óta egyre halványul az angolok körében a nemzetiségi gyűlölködés. Az idősebbek száján még ki-kicsúszik olykor egy-egy megütközést keltő mondat. Éppen a napokban írta meg egy közismert újságíró, hogy a kilencvenes évek elején a matróna korú Erzsébet anyakirálynővel beszélgetett, és elmondta, mit tapasztalt Brüsszelben, egy uniós csúcsértekezleten. "Az Európai Unió sohasem fog működni, azokkal a hunokkal, wopokkal és dagókkal" - jegyezte meg az ősrégi skót arisztokrata családból származó anyakirálynő.

Három lebecsülő kifejezést használt tehát. A hunok nem a magyarokat jelentik az angol szlengben, hanem a németeket. Az első világháború harctereinek vad összecsapásai ihlették az összehasonlítást Attila kegyetlen portyázóival.

A dagók nem azonosak a mi digóinkkal, az angolok valaha a portugálokat és a spanyolokat illették e lebecsülő elnevezéssel. A wopok pedig általában a kontinensen élő európaiak - ha nem szeretjük őket.

De az átlag angol már meg se érti ezeket a régi szavakat. A gyűlölködésnek vége. Sok nevelő munka és a politikai korrektség állhatatos sulykolása kellett ahhoz, hogy így legyen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Raiszi halálának beláthatatlan következményei lehetnek Iránra és az egész világra

Raiszi halálának beláthatatlan következményei lehetnek Iránra és az egész világra

Ebrahim Raiszi politikai karrierjét az iráni vallási és politikai berendezkedés iránti fundamentalista hozzáállás jellemezte. Az igazságszolgáltatás és a vallási elit ranglétráján keresztül emelkedett fel, hogy meghatározó konzervatív politikussá váljon, akit szinte mindenki Ali Khamenei ajatollah legfelsőbb vezető lehetséges utódjának tartott. Halálával politikai vákuum alakulhat ki a perzsa államban, amely újra felszínre hozhatja a társadalmi feszültségeket, miközben Raiszi regnálása alatt Irán még elszigeteltebbé vált a nemzetközi porondon. Az teheráni utódlás alapjaiban határozhatja meg, hogy mi lesz az Izraellel egyre kiélezettebbé váló viszonnyal, ami az egész Közel-Kelet jövőjét meghatározhatja. De halála még az ukrajnai háborúra is kihathat, mert kérdéssé válhat az orosz hadseregnek küldött fegyverszállítmányok jövője.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 20. 12:15
×
×
×
×