eur:
402.86
usd:
349.26
bux:
0
2025. június 13. péntek Anett, Antal
Nyitókép: Pexels.com

Kutatás: egyre tudatosabbak a magyarok a pénzügyekben, de van még miben fejlődni

A magyarok pénzügyi tudása megfelelő, a pénzügyi ismeretek alkalmazásában azonban még vannak tennivalók – derült ki abból a felmérésből, amelyet az OECD végzett 39 országra kiterjedően. A felmérés eredményeit publikáló Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója azt mondta az InfoRádióban, már Magyarországon is érzékelhető jelei vannak a pénzügyi tudatosság fejlesztése érdekében végzett munkának.

Magyarország a pénzügyi tudás kategóriában a negyedik helyen végzett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemzetközi kutatásában. A Pénziránytű Alapítvány közreműködésével negyedszer vett részt Magyarország a felnőtt, 18–79 éves lakosság pénzügyi tudatosságának nemzetközi összehasonlító felmérésén. A pénzügyi műveltséget mérő komplex mutató három részeleme

  • a pénzügyi ismeretek szintje,
  • a pénzügyi magatartás,
  • valamint a pénzügyi attitűd.

Az OECD által koordinált felmérés szerint a pénzügyi műveltség valamennyi vizsgált országban további fejlesztésre szorul.

A Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója az InfoRádióban elmondta: a felmérés adatait figyelembe véve jó hír, hogy

már Magyarországon is érzékelhető a pénzügyi tudatosság fejlesztése érdekében végzett munka eredménye.

Ezt jól mutatja a pénzügyi ismeretek részterületen elért kimagasló eredmény. Bernáth Julianna hozzátette: örvendetes, hogy az elmúlt nyolc évben folyamatosan egyre jobb mutatókat produkáltak a magyar emberek a pénzügyi tudás kategóriában. Ebben a rangsorban csak Hongkong, Németország és Észtország előzte meg hazánkat.

A pénzügyi tudás terén olyan alapvető fogalmakra, ismeretekre kérdezett rá a kérdőív, mint például, hogy tudja-e a válaszadó, mi az infláció, az egyszerű kamat, a kamatos kamat, illetve mennyire van tisztában a kockázat fogalmával az adott illető. „Ezek olyan alapvető tudáselemek, ismeretek, amelyek egyértelműen befolyásolják azt, hogy megfelelő információk birtokában, illetve tudatosan hozzuk-e meg a pénzügyi döntéseinket” – fejtegette Bernáth Julianna.

Magyarország ebben a kategóriában elért eredményének hátterében az a hosszú távú pénzügyi ismeretterjesztő tevékenység is áll, amelyet az állami intézmények és velük együttműködve a Pénziránytű Alapítvány is végez.

A pénzügyi kultúrában ugyancsak meghatározó elem az attitűd, vagyis az, hogy milyen a hozzáállásunk a pénzügyekhez. Ebben a kategóriában a 39 vizsgált ország közül a 17. helyen állunk, ezzel pedig Magyarország némileg megelőzi a nemzetközi átlagot.

Ugyanakkor a pénzügyi magatartás tekintetében már a mezőny utolsó negyedében végeztünk.

Ebből az látszik, hogy bár az ismereteink erősödnek, a gyakorlati alkalmazás terén még van hová fejlődni. A pénzügyi műveltséget mérő komplex mutató esetében a maximálisan elérhető 100 pontból 58-at ért el Magyarország, amely így a 39 ország rangsorában a 23. helyen áll.

Egyre több magyar család készít költségvetést

A pénzügyi magatartást vizsgálva arra voltak kíváncsiak a felmérésben, hogy az emberek időben befizetik-e a számlákat, van-e rendszeresen megtakarításuk és figyelnek-e erre, készítenek-e költségvetést, rendelkeznek-e hosszú távú pénzügyi célokkal. Bernáth Julianna kiemelte, hogy a családi költségvetést illetően látható előremozdulás a legutóbbi, 2018-ban készült felmérés óta. A magyar lakosság egyre inkább figyel erre, „a többi kérdés tekintetében viszont még nem igazán vagyunk tudatosak, hiába vannak meg az ismereteink ezeken a területeken is”.

A magyar eredményekből az rajzolódik ki, hogy az életkor előrehaladtával egyre felelősebb az attitűd, továbbá

a nők hajlamosabbak takarékoskodni, mint a férfiak, illetve meghatározó a magasabb iskolai végzettség is a takarékoskodásban.

A kutatás Magyarország esetében visszaigazolta, hogy a hosszú távú és jól felépített pénzügyi oktatási és ismeretterjesztési tananyagok, programok kimutatható, mérhető pozitív eredménnyel járnak. Azonban a biztató trendek mellett a pénzügyi kultúra fejlesztése terén sok teendő van még. A meglévő tudás gyakorlati alkalmazása, valamint a pénzügyi döntéseket befolyásoló egyéb tényezők (motivációk, tervszerűség, körültekintés) a leginkább fejlesztendő területek.

A felmérésben többek között olyan országok vettek részt, mint Albánia, Franciaország, Németország, Finnország, Görögország, Málta, Hongkong, Indonézia, Brazília, Mexikó, Panama vagy Paraguay.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: Magyarország nem az az ország, amely térdre esik Ukrajna előtt

Orbán Viktor péntek reggel: Magyarország nem az az ország, amely térdre esik Ukrajna előtt

Orbán Viktor péntek reggel ismét interjút adott a Kossuth rádiónak. Szólt az ukrajnai háború magyarországi és európai következményeiről, a nemzetállami jogkörökről és a brüsszeli bürokrácia túlburjánzásáról is. Szerinte patrióta-nacionalista kormányok lesznek Európában Európában két-három éven belül, de ez nem rossz, hanem jó, "mi ezt akarjuk", még ha a nacionalizmust most csúnya szónak tartják is.

Izrael bombázza Iránt, ez már háború - ószövetségi hivatkozással

Izrael légicsapásokat mért Iránra péntek hajnalban, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését. A támadó országban nemzeti szükségállapotot rendeltek el. A hadsereg közlése szerint Izrael napokig, akár hetekig elhúzódó háborúra készül Teheránnal és annak térségbeli segítőivel. Irán Izrael mellett az Amerikai Egyesült Államokat is felelősnek tartja, és közölte, hogy kemény választ ad a támadásra.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.13. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×