eur:
410.97
usd:
394.98
bux:
79390.39
2024. november 22. péntek Cecília

Drámai változások az olajiparban

Jelentős változások zajlanak az olajiparban, egyre többen nyíltan beszélnek a belátható időn belül várható olajkeresleti csúcsról. A Wall Street Journal cikke kiemeli, a nagy olajcégek fokozatosan alkalmazkodnak az új környezethez, a Mol azonban új hosszútávú stratégiájával látványos lépést tett ezen a téren.

Drámai változások zajlanak az olajiparban, az üzemanyagok iránti kereslet belátható időn belül csúcsra futhat, ahonnan elkerülhetetlenül csökkenés következhet. Kevesen vannak azonban, akik ezt ki merik mondani, ennek kapcsán a Wall Street Journal cikke elismerően nyilatkozott a Molról, mely a közelmúltban tette közzé új hosszútávú stratégiáját – írta a Portfolio.hu.

A világ nagy olajcégei, mint az Exxon Mobil vagy a BP, illetve a legnagyobb OPEC-termelő Szaúd-Arábia ugyancsak jelentős változásokat vár a keresletben, nincs azonban egyetértés az időzítést illetően, illetőleg az említett cégek részéről kisebb léptékű, fokozatos alkalmazkodás volt csak megfigyelhető: növelik a petrolkémiai beruházásokat, növelik a gázkitermelést, költségeket csökkentenek, terjeszkednek a megújuló energia irányába.

Ami a keresletben várható változásokat illeti, a Shell szerint az olajkereslet 5-15 év múlva futhat csúcsra, míg a kínai állami China National Petroleum szerint Kína olajkereslete - ami az utóbbi években a globális kereslet egyik fő mozgatórugója volt - 2030-ra csökkenhet. Ez utóbbit követheti majd a globális kereslet visszaesése.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) úgy látja, hogy a kereslet még évtizedeken át nőhet a legvalószínűbb forgatókönyv szerint. Ez azonban alaposan átíródhat, ha az egyes kormányok további lépéseket tesznek a globális felmelegedés 2 Celsius-fok alatt tartása érdekében. Ebben az esetben az olaj iránti kereslet 10 éven belül csúcsra futhat. Mások nem ennyire pesszimisták, az Exxon Mobil például úgy látja, hogy 2040-ig nőhet az olajkereslet, ugyanakkor hozzáteszik, a növekedés dinamikája fokozatosan lassulhat.

Egyes régiókban az olajkeresleti csúcs már elérkezhetett, Európában például az IEA előrejelzései szerint a tavalyi, napi 11,7 millió hordóról az évtized végére 10,8 millió hordóra csökkenhet az olaj iránti kereslet.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdeztük.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×