eur:
399.97
usd:
364.93
bux:
74186.25
2024. október 9. szerda Dénes

Coface: Újabb válság sújthatja a gazdaságot

Az idei év rossz pénzügyi számai csak jövőre jelennek meg a céges minősítésekben, amelyek alapján vélhetően még több vállalkozás kerül rosszabb kategóriákba - közölte a Coface Hungary hitelminősítő.

A közlemény szerint ez a folyamat az általában alultőkésített közép-kelet-európai vállalkozásoknak egyáltalán nem kedvez, míg a tőkeerős multinacionális cégek tovább erősödhetnek.

A közlemény idézi Dercze Zoltánt, a Coface Hungary országigazgatóját, aki elmondta: az elmúlt években folyamatosan növekedett azoknak a közép-kelet-európai cégeknek száma, amelyek üzleti szempontból kockázatosabb besorolást kaptak a hitelbiztosítóktól. A céges pénzügyi kockázati tényezők miatt a közép-kelet-európai országok cégeinek átlagosan 45 százalékát közepesen kockázatosnak, vagy kockázatosnak minősítette a Coface a 2007 és 2009 közötti időszakban.

A helyzet azonban 2009-ben érezhetően romlott, annak ellenére is, hogy az idén még csak részeredmények kerültek nyilvánosságra. Az országigazgató szerint ezek alapján látható, hogy a 2007-es lengyel 33,07 százalékos és a szlovák 36,99 százalékos kockázatos kategória 2009-re 42,44, illetve 49,68 százalékra nőtt. Magyarország ugyan képes volt javítani 2007-hez képest, ám az egyetlen ország, ahol a kockázatos cégek aránya folyamatosan 50 százalék feletti.

Hozzátette: a magyar számok azért nem romlottak a 2007-es adatokhoz képest, mert a 2005-2006-os megszorítások miatt 2007-ben már eleve rossz, 54,46 százalékos volt az említett arány. Ehhez képest a 2009-es 51,86 százalék csak relatíve számít jónak, a régióban továbbra is a legrosszabb érték.

Az országigazgató további romlásra számít. Úgy vélte, a jövő év közepén kerülnek az adatbázisokba a gyenge 2009-es eredmények, amelyek vélhetően még rosszabb besorolást eredményeznek több ország vállalkozásainál.

Az elemzés szerint a közép-kelet-európai régióban a kockázatosnak minősített cégek arányának átlaga mindenképpen 50 százalék fölé emelkedik, ami trendforduló: ekkor lesz először magasabb a problémás cégek aránya, mint a megbízhatóké.

Az adatok Nyugat-Európában is romló tendenciát jeleznek, ott azonban az arányok 10-15 százalékkal jobbak, már csak a pozitívabb országkockázati értékek miatt is.

Az országigazgató kiemelte: Közép-Kelet-Európában rendkívül ellentmondásos helyzet, hiszen amikor éppen beindulna a gazdasági növekedés, akkor jönnek meg a rossz adatok, és ez a minősítéseken keresztül fékezi a gazdasági növekedést. Ez azonban nem szándékolt, hanem rendszerszerű folyamat, mivel több szállító vagy hitelező csak a besorolások alapján szolgáltathat céges előírásai alapján.

Dercze Zoltán úgy vélte, a vállalatoknak újra kell gondolniuk a hitelkockázati előírásaikat, ami ugyanakkor nagyon kellemetlen helyzetet is teremthet. Ha lazítanak, akkor fokozott kockázatot vállalnak, ha nem, akkor a kilábalás és a fejlődés esélyét mulaszthatják el. Szerinte ebből a helyzetből azok a vállalatok kerülhetnek ki győztesen, amelyek továbbra is erős pozícióban vannak, vagy olyan multinacionális cégek leányvállalatai, amelyeknek nem romlik úgy a minősítése.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az Európai Parlamentben: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak

Orbán Viktor az Európai Parlamentben: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak

Kedden két órán át állta az újságírói kérdések özönét Orbán Viktor miniszterelnök, szerdán pedig az Európai Parlament plenáris vitájának részeként mutatja be Magyarország mint az EU soros elnöke féléves elnöki programját a strasbourgi EP-ülésteremben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Orbán Viktor ébresztőt fújna Európának, von der Leyen kőkeményen kritizálta a magyar kormányt

Orbán Viktor ébresztőt fújna Európának, von der Leyen kőkeményen kritizálta a magyar kormányt

Orbán Viktor miniszterelnök a magyar EU-elnökség programbeszédében a versenyképesség növelését, a szabályozások egyszerűsítését és a tagállamok közötti együttműködés erősítését hangsúlyozta az Európai Parlament előtt. Kijelentette, hogy a magyar elnökség novemberben új versenyképességi paktumot mutat be, és kiemelte, hogy az EU ipari kapacitásainak megtartása, a magas energiaárak kezelése és a zöld átállás megalapozása kulcsfontosságú. A migrációval kapcsolatban a miniszterelnök a schengeni rendszer összeomlásától óvott, és az unió határain kívül kialakítandó menekültügyi hotspotokat javasolta. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke erősen kritizálta a magyar miniszterelnök kijelentéseit és a kormány intézkedéseit, álszentséggel vádolva a kabinetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×