eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa

Kiadáscsökkentéssel kampányolnak a pártok

Bizakodásra ad okot az euró-zóna néhány nagy és kisebb országának gazdasági teljesítménye, mivel sikerült kilábalniuk a válságból. A várttal ellentétben Németországban, Franciaországban, Portugáliában és Görögországban is nő immár a GDP, miközben az euró-övezeten kívüli Nagy-Britanniában és Kelet-Európában tovább zsugorodik a gazdaság.

Váratlan jó adattal szolgált Németország és Franciaország is - a második negyedévben 0,3 százalékkal nőtt a gazdaságuk, ahhoz képest, hogy az év első hónapjában a német visszaesés még 3,5, a francia pedig 1,3 százalékos volt. Berlin és Párizs teljesítménye nyomán az euró-zóna visszaesése mindössze 0,1 százalékra zsugorodott, ami ötször kisebb, mint amit a közgazdászok jósoltak. Jobban teljesített a vártnál az amerikai gazdasági is, amelynek visszaesése 0,3 százalékos volt.

A szomszédokkal szemben azonban Nagy-Britanniában nyolcszor akkora a visszaesés, mint az euró-zóna átlaga, Németországgal és Franciaországgal szemben pedig még látványosabb a különbség. Mindez újabb kérdéseket vetett fel az úgynevezett "angolszász gazdasági modellel kapcsolatban" a szigetországban és egyfajta értetlenséget váltott ki: hogyan sikerülhetett az állandóan sztrájkoló és a vállalkozásokat bürokráciájával fojtogatónak tartott Franciaországban, valamint a versenyt társadalmi konszenzussal fékező Németországnak a kilábalás?

Christine Lagarde francia gazdasági miniszter még a nyaralását is hajlandó volt megszakítani, hogy a BBC-nek nyilatkozva bírálja a londoni City bónusz-kultúráját. A Newsnight című műsorban azt sürgette, hogy vizsgálják felül: miért kaphatnak a kereskedők, az alkuszok és a bankárok különösen magas prémiumot, és a brit pénzügyi felügyelet miért hátrált meg, miért csak ajánlásokat fogalmazott meg a banki fizetések mérsékléséről.

Lagarde egyik válasza azt is érzékeltette, miért sikerülhetett a franciáknak a gyors kilábalás, annak ellenére, hogy jóval szerényebb gazdaság-stimuláló csomagot léptettek életbe, mint a több százmilliárd fontot elköltő brit kormány: az ipar, és azon belül az autóipar felfuttatására koncentráltak - mondta.

Mindeközben brit kommentátorok is megjegyzik: a londoni kormány túlságosan sokáig hagyta, hogy a gazdaság egyik húzóágazata a pénzügyi szolgáltató szektor legyen, és a növekedés a hitelből finanszírozott fogyasztásra és a mára véget ért ingatlanboomra épüljön.

Mostanra a brit kormány olyan adósságot halmozott fel, hogy a pártok nem azzal készülnek a választási kampányra, hogy mennyit költenének erre vagy arra a társadalmi csoportra, hanem azzal, hogy megpróbálják elhitetni: ugyan csökkenteni fogják a közkiadásokat, de kevesebbel, mint ellenfeleik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Egyes tantermekben már alig beszélnek németül, az emberek nem érzik igazán otthon magukat azokban a városrészekben, ahol élnek – figyelmeztetett a bajor CSU elnöke abban az interjúban, amelyet pártja kongresszusa előtt adott. Markus Söder szerint a migráció túl nagy terhet jelent Németország számára.

"Visszataláltunk az útra, amelyen korábban sikeresek voltunk" - így értékelték a főszereplők a holland meccset

Értékelte a magyar-holland labdaraúgó-NL-mérkőzés 1-1-es eredménnyel zárult történéseit számos főszereplő; a magyar gólszerző, a csapatkapitány és a kapus is. Marco Rossi szövetségi kapitány ezúttal is foglalkozott a kritikusaival, de szerinte játékosai emelt fővel jöhettek le a pályáról, persze a bosnyákok ellen hétfőn támadásban "több kell" majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Új területen hódít a fintech-forradalom: újabb iparágat alakít át a technológiai boom

Új területen hódít a fintech-forradalom: újabb iparágat alakít át a technológiai boom

A technológiai innováció gyors üteme világszerte átalakítja az iparágakat, és ez alól a szórakoztatóipar sem kivétel. A média, a kultúra és azon belül a klasszikus zene is kezdi integrálni a fintech innovációkat, a blokchain technológiát és a kriptovalutákat. Ezek a digitális eszközök új módokat kínálnak a folyamatok menedzselésére, a bevételi források felszabadítására, és átformálják a művészek és a közönség közötti interakciót. A jogdíjelosztás javításától kezdve a decentralizált tartalomplatformok létrehozásáig a fintech jelentős változások előtt nyitja meg az utat ezekben a hagyományosan analóg iparágakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 11. 21:11
×
×
×
×