eur:
398.98
usd:
368.21
bux:
90294.63
2025. március 21. péntek Benedek
Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszterjelölt érkezik kinevezés előtti meghallgatására az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának ülésére az Országgyűlés Irodaházában 2018. május 14-én.
Nyitókép: Bruzák Noémi

Palkovics László: először értsük meg, hogy működik az alapítványi konstrukció

Hat állami egyetem alapítványi kiszervezésénél egyelőre megáll a kormány - mondta a szakminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Palkovics László hangsúlyozta, az egyetemek önállósága a kormányzati szándék szerint az alapítványi kuratóriumi vezetéssel nőni fog.

A kormány egyelőre nem tervezi újabb egyetem átalakítását, a következő időszakban az eddigi lépések tapasztalatait akarják összegyűjteni - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Palkovics László, a felsőoktatásért is felelős innovációs miniszter.

"Hat egyetem esetében zajlik az átalakítás, az alapítványok bejegyzése, most a Színház- és Filmművészeti Egyetemnél is megtörténik, év végéig pedig a Szent István Egyetem is sorra kerül" - erősítette meg a szakminiszter. Utóbbi egyetemnél azért lassabb a folyamat, mert

"nemcsak struktúraváltásról van szó, hanem különböző egyetemek fúziójáról is",

vagyis először létre kell hozni egy új egyetemet, amit aztán átalakítanak, ez az egész néhány plusz hónapot vesz igénybe.

A többit "meglátják", de Palkovics László nem zárta ki azt, hogy ha például a Pannon Egyetem ilyenfajta átalakulást akar, ott is bekövetkezzen a változás.

A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy

a legnagyobb intézmények - köztük a három vidéki tudományegyetem, valamint a SOTE, az ELTE és a Műegyetem is - állami fenntartásban maradnak,

így fejlesztik őket tovább.

"Először értsük meg azt, hogyan működik ez az alapítványi konstrukció, aztán később hozhatunk még döntést, egyelőre nem gondoljuk azt, hogy a nagy egyetemeket át kéne alakítani" - indokolta meg a terveket a tárcavezető. Szerinte az adott gazdasági-társadalmi környezet az, ami mindig meghatározza egy-egy egyetem működését.

A színművészetivel kapcsolatban úgy értékelt, "ott van most egy kis turbulencia, de ez el fog múlni, ha meglátják, hogy a kormány szándéka csak a jobbítást jelenti".

Ismert, alapítványi fenntartásba helyez több, eddig állami egyetemként működött intézményt a kormány annak érdekében, hogy "rugalmasabb és kiszámíthatóbb működési környezete legyen", és "nemzetközi jelenléte megerősödjön".

Az egyetemek önállósága a kormányzati szándék szerint az alapítványi kuratóriumi vezetéssel nőni fog.

Az ügyben Palkovics László szerdán találkozott a színművészeti megbízott rektorával, rektorhelyettesével, a hallgatói önkormányzatának képviselőivel és diákjaival is.

Palkovics László az Arénában beszélt egyebek között arról is, hogy vasútfejlesztést, az energetikai rendszer korszerűsítését, az ivóvízhálózat fejlesztését tervezi a kormány az uniós újjáépítési alap Magyarországra eső részéből. A miniszter úgy látja, hogy a járványnak számos hosszútávú hatása is lesz, szólt arról, hogy az erősödő német gazdaság komoly lehetőséget jelent a közép-kelet-európai országoknak, így a magyar gazdasági növekedést is elősegítheti, valamint a Debrecenben épülő BMW-gyárról is beszélt, amely szerinte - flexibilitása miatt - könnyen tud majd alkalmazkodni a piaci körülményekhez.

A teljes beszélgetést itt meghallgathatja:

Címlapról ajánljuk
Fürjes Balázs az új NOB-elnökről: nagy nap ez, történelmi döntés született

Fürjes Balázs az új NOB-elnökről: nagy nap ez, történelmi döntés született

Forradalmi változásokra nem kell számítani, Thomas Bach örökségére épít majd Kirsty Coventry is a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökeként – mondta az új vezető megválasztása után Fürjes Balázs. A szervezet magyar tagja kiemelte, sosem volt még afrikai és női vezetője a NOB-nak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.21. péntek, 18:00
Rakonczay Gábor
extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője
Földindulás jön az EU-ban, teljesen új rendről döntöttek Brüsszelben

Földindulás jön az EU-ban, teljesen új rendről döntöttek Brüsszelben

Az uniós vezetők a csúcstalálkozón három kiemelt gazdasági célt határoztak meg: az energiaárak csökkentését, a versenyképesség növelését és a tőkepiaci unió elmélyítését. A vállalkozások terheinek mérséklése érdekében a bürokrácia visszaszorításáról is döntöttek, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra. A befektetések ösztönzése érdekében olyan intézkedéseket fogadtak el, amelyek hatékonyabbá teszik az európai megtakarítások mozgósítását és a pénzügyi piacok integrációját. Az ipar zöld átállása és az energiafüggetlenség szintén hangsúlyos téma volt, amelyre a vezetők összehangolt válaszokat ígértek. A fosszilis energia korszaka pedig hamarosan véget ér Európában – ismertette António Costa, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csütörtöki uniós csúcs utáni sajtótájékoztatójukon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×