Szeptembertől a kötelezők közé kerül a bárányhimlő elleni védőoltás - jelentette be Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár kedden, Budapesten. Hozzátette: a magyar védőoltási rend példaértékű, amire az állam évente 10 milliárd forintot költ. Beszélt arról is, hogy a nem kötelező, de ingyenesen igénybe vehető humán papilloma vírus (HPV-) elleni védőoltást a 7. évfolyamra járó lányok 82 százaléka vette igénybe tavaly. Dolgoznak azon, hogy ezt az oltást a fiúkra is kiterjesszék.
Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos közölte,
13-16 hónapos korban kapják meg a gyermekek a bárányhimlő elleni védőoltást, amelyre 1,3 milliárd forint költségvetési forrás jut. Ezzel tizenkettőre bővült a kötelező védőoltások száma.
Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyar irodájának vezetője azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon nagyon jó, 98 százalékos a különböző fertőző betegségek elleni úgynevezett átoltottság. Az európai immunizációs hét (április 23-30.) kapcsán elmondta, tavaly az európai régióban 82 ezren betegedtek meg és 72-en meg is haltak kanyaróban, egy olyan betegségben, amely ellen létezik védőoltás.
Januárban mondta el az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi szakértője, Dánielisz Ágnes, hogy kiírták a vakcinák előállítására a tendert, és ősztől várhatóan ingyenes és kötelező lesz a kétéves gyermekek számára a bárányhimlő elleni védőoltás.
A szakember akkor arról is beszélt, hogy a közbeszerzési felhívás alapján 2019. június 15-ig 95 ezer, december 15-ig pedig 90 ezer adag oltóanyagot kell beszállítani. Mint mondta,
a házi gyermekorvosok oltják majd be a gyermekeket,
a sikeres közbeszerzés után hozzájuk szállítják ki az oltóanyagot, és ők, valamint a védőnők is kapnak eljárásrendet a teendőkről. Minderről itt írtunk bővebben.
Müller Cecília megbízott országos tiszti főorvos korábban az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt arról, hogy az oltások hasznosságát a nem oltott közösségekkel összevetve lehet szemléletesen bemutatni. Mint mondta, voltak olyan járványok, amelyek kizárólag az oltatlanok körében terjedtek, mások nem betegedtek meg. Erre a bárányhimlő elleni védőoltás a legjobb példa: ugyanis a bárányhimlő fertőzöttségi kitettsége olyan magas, hogy ezt a betegséget védőoltás nélkül gyakorlatilag lehetetlen elkerülni.
Ennek a betegségnek nagyon súlyos szövődményei lehetnek.
Elfertőződhetnek a kiütések, és ezek nem csak apróbb tályogot jelenthetnek, hanem olyan súlyos elváltozásokat, amelyeknek a kezelése már bőrátültetést igényel. Lehetnek idegrendszeri szövődmények is, ilyen a kisagyi gyulladás, de okozhat agyvelőgyulladást is, ami már életveszélyes megbetegedés, és gyógyulás esetén is maradványtüneteket hagy maga után.
A kötelező oltások rendje Magyarországon
0-4 hetes kor között: BCG (TBC elleni oltás)
2 hónaposan: DTPa+IPV+Hib+PCV (diphteria, vagyis torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás, Hib okozta gennyes agyhártyagyulladás és a pneumococcus ellen véd)
3 hónaposan: DTPa + IPV + Hib (torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás, Hib okozta gennyes agyhártyagyulladás ellen véd)
4 hónaposan: DTPa + IPV + Hib + PCV (torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás, Hib okozta gennyes agyhártyagyulladás és a pneumococcus ellen véd)
12 hónaposan: PCV (pneumococcus ellen véd)
13 és 16 hónaposan: bárányhimlő (szeptembertől)
15 hónaposan: MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola elleni oltás)
18 hónaposan: DTPa + IPV + Hib (torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás, Hib okozta gennyes agyhártyagyulladás ellen véd)
6 évesen: DTPa + IPV (torokgyík, szamárköhögés, merevgörcs, gyermekbénulás)
11 évesen: MMR és DTap emlékeztető oltás (kanyaró, mumpsz, rubeola elleni oltás)
12 évesen: Hepatitis B (krónikus májbetegségek, májkarcinóma, májzsugor, HBV által okozott megbetegedései ellen véd)