eur:
386.06
usd:
355.21
bux:
0
2024. május 20. hétfő Bernát, Felícia

Mi lesz a paksi atomerőmű használt fűtőanyagaival?

Még nem dőlt el, hogy Magyarországon helyezik-e el a paksi atomerőműben elhasznált nukleáris fűtőelemeket - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter azután tért ki újságírói kérdésre a fűtőelemek elhelyezésének ügyére, hogy bejelentette: az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy Magyarország Oroszországtól vásárolja a Paksi Atomerőmű új blokkjainak működtetéséhez szükséges fűtőanyagot. A Roszatommal kötött szerződés értelmében Magyarország lehetőséget kap arra is, hogy a kiégett fűtőelemeket visszaszállítsa Oroszországba - emelte ki Lázár János.

"Jelen pillanatban Magyarország számára az a legnagyobb garancia, hogy ami használt fűtőanyag Paks vonatkozásában, az az országból kikerül. Vannak olyan vélemények, hogy ezeket egyszer haza kell hozni Oroszországból, most nem csak az újakról, hanem az elmúlt 30 év használt fűtőanyag-elemeiről beszélek és van egy olyan tudományos nézet és megközelítés, hogy ezeket érdemes volna Magyarországon elhelyezni, tekintettel arra, hogy ezek értéket és lehetőséget képviselnek."

A tárcavezető aláhúzta, hogy a nukleáris hulladék elszállítását, illetve Magyarországon tartását pártoló szakértői csoportok vitáját még nem zárta le a kabinet, ám hangsúlyozta, hogy atomtemetőt csak lakossági támogatással hozna létre a kormány.

Jelenleg a radioaktív hulladékok kezelését az erre alakult Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. végzi. Ennek püspökszilágyi létesítménye a nem-atomerőművi radioaktív hulladékok, a 2012-ben megnyitott bátaapáti létesítménye pedig a Pakson keletkező kis- és közepes aktivitású hulladékok elhelyezését végzi. A kiégett paksi kazettákat az atomerőmű melletti átmeneti tárolóban helyezik el, mielőtt Oroszországba szállítanák. Az ezek hosszú távú tárolására is alkalmas atomtemető - kőzettani sajátosságai miatt - a nyugat-mecseki Boda község mellett alakítható ki.

Az LMP-s Szél Bernadett kérdésére Lázár János az országgyűlés legutóbbi plenáris ülésén aláhúzta, hogy a pécsi, illetve Baranya megyei a polgárok a beruházás várható 2030-as kezdetéig minden lehetőséget megkapnak, hogy részt vegyenek a folyamatban - ha egyáltalán lesz valami a projektből.

"Mi minden pécsi, sőt Baranya megyei, sőt környékbeli választópolgárral nagyon szívesen konzultálunk ennek a programnak a megvalósulásáról. Nagyon lényegesnek tartom azt, hogy a választópolgárok ezekbe a döntésekbe bevonásra kerüljenek, mint ahogy eddig sem hoztunk egyetlen döntést sem a lakossággal szemben."

A fűtőelemekről szóló döntésről tartott sajtótájékoztatóján Lázár János úgy vélte, hogy egy mélyrétegi tároló megépítése akár ezer milliárd forintos beruházást is jelenthet.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

"Nagy erejű ütközés történt" - folyik a keresés a verőcei hajótragédia után

Már inkább az áldozatok kereséséről szól a kiterjedt kutatás a Dunán - mondta a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője az M1 televízióban hétfő reggel. Egy ember kimenekült, két holttest megvan, a többiek nincsenek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Mutatjuk, hol indultak el idén az ország legnagyobb beruházásai

Mutatjuk, hol indultak el idén az ország legnagyobb beruházásai

Bár a magasépítési szektor még mindig küzd a kihívásokkal, a mélyépítés láthatóan kezd magára találni. Az EBI legfrissebb Építésaktivitási Jelentése alapján megnéztük, hogy indult az idei év a hazai építőiparban. A jelentésből kiderül, hol vannak és melyek az ország legnagyobb idén elindult beruházásai, hogyan teljesített Budapest, és mik azok a régiók, ahol továbbra is alacsony az építkezések volumene.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×