eur:
389.47
usd:
362.85
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Halmai Gábor: Az alkotmánytervezet semmilyen szempontból nem semleges

Meghatározhatatlan értékeket képvisel a kormánykoalíció alkotmánytervezete, és nem felel meg a semlegesség elvének, mondta Halmai Gábor alkotmányjogász a Jövőképp - Fiatalok Magyarországért Egyesület által szervezett előadásán.

Halmai Gábor szerint az új alaptörvény szakítana a modern liberális alkotmányos demokráciák értékeivel, és ehelyett olyanokat képvisel, amelyek egyrészt meghatározhatatlanok, másrészt kifejezetten nem a liberális demokráciák értékei.

Az alkotmányjogász úgy gondolja, hogy az új alkotmány már nem lenne semleges sem ideológiai, sem világnézeti, sem vallási szempontból. Például a kereszténységre utaló rész kizárja azokat, akik nem keresztények.

Értelmezhetetlen szerinte, hogy az új alkotmány preambuluma keletkezésétől számítva hatályon kívül helyezi a 49-es alkotmányt.

Hozzátette: nehezen értelmezhető a történeti alkotmány fogalma is. Példaként rákérdezett, hogy vajon figyelembe kell-e venni a zsidótörvényeket, amelyek szintén a történeti alkotmány keretében születtek.

Gulyás Gergely, az alkotmány-előkészítő eseti bizottság alelnöke azt mondta, az alaptörvény a történeti alkotmány vívmányait említi, és a zsidótörvényeket nem lehet vívmánynak tekinteni.

A történeti alkotmányt értelmezési keretnek kell tekinteni, és korábban is volt már példa arra, hogy bizonyos esetekben akár római kori jogokat tekintettek mérvadónak - hangsúlyozta.

Hozzátette, hogy a kereszténység nem hitbeli kategóriaként szerepel a preambulumban. Szerinte a kereszténység magyar történelemben játszott szerepét egy ateista is elismeri, emellett a bevezető elismeri a kereszténytől eltérő vallási meggyőződéseket is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×