eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa

A gazdasági válság visszavetette a dőzsölésünket

A gazdasági válság felerősítette az emberek paternalizmusát: ismét az államtól várják a gondoskodást, bár közben kevéssé bíznak a közintézményekben - mondta az InfoRádióban a Medián kutatásvezetője. Karácsony Gergely beszélt arról is, hogy a gazdasági válság alapvető társadalmi változást is hozott Magyarországon: a rendszerváltás óta egyre népszerűbb hedonista életcélok helyett az elmúlt fél évben felértékelődtek a hagyományos értékek.

Két, látszólag ellentmondó lakossági vélekedés áll egymással szemben: az emberek nem bíznak az állami intézményekben, mert azt gondolják, hogy az állam rossz gazda. Ezzel szemben a másik attitűd az, hogy az emberek elvárnak bizonyos szolgáltatásokat az államtól - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Medián kutatásvezetője.

Karácsony Gergely éppen ezért nem tartja teljesen helytállónak azt a nézetet, miszerint a magyar választók túl paternalisták és az államtól várnak mindent, mert közben jelen van a szkepszis, a bizalmatlanság is.

Úgy véli: a gazdasági válság hatására minden szereplő megpróbál visszabújni az állam védőszárnyai alá - erre az egyik példa a nyugdíjrendszer: sokan az öngondoskodást választották, és beléptek a magánnyugdíjrendszerbe, ám most kiderült, hogy a tb nyugdíjrendszer hozamai kedvezőbbek. Az állam most megpróbálja újra kinyitni a nagy vesztesek előtt a kapukat, hogy térjenek vissza az állam védőszárnyai alá.

Az egészségügyi rendszer kapcsán is volt egy politikai szándék, hogy az öngondoskodás irányába mozduljon el és a magántőke nagyobb szerepet kapjon, de egyértelműen lehet látni, hogy az emberek az államtól várják a megoldást - magyarázta a kutató.

A gazdasági válság és az értékek

A tavaly ősszel jelentkező pénzügyi és gazdasági válság alatt bizonyos kérdésekben a magyar közvélekedésben nagyobb változás történt, mint az elmúlt bő másfél évtizedben - állítja Karácsony Gergely, aki hozzátette: az elmúlt évtizedek tendenciája az volt, hogy az absztrakt értékek (egyenlőség, szabadság, béke) csökkentek a magyarok szemében, miközben a hedonista, az élet élvezetével kapcsolatos értékek nőttek.

Erősödtek az úgynevezett posztmateriális, az anyagi javakon túlmutató belső értékek is, mint például a harmónia és a boldogság - állítja a kutató, aki hangsúlyozta: az elmúlt fél évben ezeknek a korábban egyre jobban felfutó értékeknek a jelentősége nagy mértékben visszaesett, és azok jöttek fel, amelyek ugyan korábban is alapvetők voltak, de most még jobban fontossá váltak - mint például a családi biztonság .

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Egyes tantermekben már alig beszélnek németül, az emberek nem érzik igazán otthon magukat azokban a városrészekben, ahol élnek – figyelmeztetett a bajor CSU elnöke abban az interjúban, amelyet pártja kongresszusa előtt adott. Markus Söder szerint a migráció túl nagy terhet jelent Németország számára.

"Visszataláltunk az útra, amelyen korábban sikeresek voltunk" - így értékelték a főszereplők a holland meccset

Értékelte a magyar-holland labdaraúgó-NL-mérkőzés 1-1-es eredménnyel zárult történéseit számos főszereplő; a magyar gólszerző, a csapatkapitány és a kapus is. Marco Rossi szövetségi kapitány ezúttal is foglalkozott a kritikusaival, de szerinte játékosai emelt fővel jöhettek le a pályáról, persze a bosnyákok ellen hétfőn támadásban "több kell" majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Új területen hódít a fintech-forradalom: újabb iparágat alakít át a technológiai boom

Új területen hódít a fintech-forradalom: újabb iparágat alakít át a technológiai boom

A technológiai innováció gyors üteme világszerte átalakítja az iparágakat, és ez alól a szórakoztatóipar sem kivétel. A média, a kultúra és azon belül a klasszikus zene is kezdi integrálni a fintech innovációkat, a blokchain technológiát és a kriptovalutákat. Ezek a digitális eszközök új módokat kínálnak a folyamatok menedzselésére, a bevételi források felszabadítására, és átformálják a művészek és a közönség közötti interakciót. A jogdíjelosztás javításától kezdve a decentralizált tartalomplatformok létrehozásáig a fintech jelentős változások előtt nyitja meg az utat ezekben a hagyományosan analóg iparágakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×