eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Kézfertőtlenítő folyadékot használ egy ember a hollandiai Heilooban 2020. március 4-én. A hatóságok világszerte felhívják a lakosság figyelmét, hogy a koronavírus-fertőzés terjedését elsősorban rendszeres szappanos kézmosással, könyökhajlatba tüsszentéssel és a használt papírzsebkendő azonnali eldobásával lehet megelőzni.
Nyitókép: MTI/EPA/ANP/Koen Van Weel

Beszállnak a vírus elleni harcba a szeszfőzdék

A Covid-19 járvány masszív hiányt okozott világszerte a kézfertőtlenítőből, de a korábban gint előállító szeszgyárak és sörfőzdék is engedélyt kaptak, hogy átálljanak a gyártására.

Ahogy terjedt világszerte a koronavírus, úgy tűnt el hihetetlen gyorsasággal a boltokból és patikákból a védekezés egyik eszköze, a kézfertőtlenítő gél.

Nem jött össze a seft

Több médium is beszámolt a múlt héten a Tennessee állambeli Colvin fivérekről, akik közel 18 ezer kézfertőtlenítőt, törlőkendőt és maszkot halmoztak fel abban a reményben, hogy az égbe szökő árakat kihasználva nagy vagyonra tesznek szert.

Csahogy az Amazon csomagküldő cég kiskereskedelmi platformja leállította eladásaikat, az állam igazságügyminiszter pedig levélben szólította fel őket az illegálisnak minősített tevékenység leállítására és arra is, hogy tartózkodjanak tőle a jövőben.

A fivérek végül egy helyi templomnak adományozták a rajtuk ragadt árut.

Hogyan segítenek a szeszgyártók?

Közben világszerte egy sor szeszgyár és sörfőzde is engedélyt szerzett arra, hogy kapacitásai egy részét a kézfertőtlenítők gyártására fordítsa.

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO nyilvánosan hozzáférhető receptet kínál a házi előállításhoz, de ehhez minimum 60 százalékos szeszt kell beszerezni.

Az új gyártók között megtalálható a merész ízvilágú, „punk” kézműves söreiről ismert skót cég, a Brewdog, amely „posztmodernista klasszikusként” hirdeti új termékét. Franciaországban a Pernod Ricard nevű italcég 70 ezer liter tiszta szeszt ajánlott fel, hogy egy már korábbi gyártóval együttműködve, közel kétmillió flakon, patikákba szánt kézfertőtlenítőt állítsanak elő. Svédországban az Absolut Vodka gyártója tett hasonló felajánlást.

Gin és gél a vírus ellen

A gin a britek nemzeti itala lett az 1800-as évek napóleoni háborúi és tengeri blokádja idején, amikor erre a szeszre álltak át a francia brandyről. Most a szintén elzártságot okozó koronavírus miatt lendültek mozgásba a hazafias gyártók. Bristol egyik független mikrofőzdéje, a Psychompomp az italhoz használt füvekkel illatosított kézfertőtlenítő gélt kezd el gyártani.

Igaz ezt első körben azok a vásárlók kapják meg, aki vesznek egy üveg gint is. Viszont a termék maradék része adomány, és az üzem bejáratához látogatók saját flakonjaik feltöltése után egy becsületkasszába tehetik az általuk felajánlott összeget.

Kanadában Annex Ale Project nevű sörgyártó vállalta, hogy heti 7000 doboz kézfertőtlenítőt gyárt le és szállít a helyi boltokba.

Beszállt az akcióba a Dior, Guerlain és Givenchy márkák gazdája, az LVMH luxuscikk-gyártó. Ők azt ajánlották fel, ingyen szállítanak fertőtlenítő gélt a francia hatóságoknak – amíg szükség van rá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×