eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

A Világörökség újabb épületét pusztította el az Iszlám Állam Palmírában

Teljesen megsemmisült az ókori Bel temploma az úgynevezett Iszlám Állam által elfoglalt Palmírában. A dzsihádisták korábban közölték, hogy újabb műemléket robbantanak fel az ókori romjairól ismert városban.

Az ENSZ megerősítette, hogy a Világörökséghez tartozó újabb épületet pusztítottak el a Szíria és Irak egy részét hatalmukban tartó dzsihádisták.

Műholdas felvételeken azt látni, hogy a hellenisztikus stílusban épült templom kétezer éven át épségben maradt oldalfalai és külső oszlopai leomlottak.

Szíria ókori műkincsekért és műemlékekért felelős illetékese korábban azt mondta, hogy a fő falak épségben maradtak - annak ellenére, hogy az Iszlám Állam emberei felrobbantották az épületet.

Az ENSZ műholdas képeket vizsgáló ügynöksége, az Unosat szerint azonban szinte semmi sincs már a templom helyén.

"Sajnos, a birtokunkba jutott képeken azt látni, hogy megsemmisült a főépület és a közeli oszlopok is" - mondta a szervezet igazgatója.

Egy helyi lakos azt mondta a BBC-nek, hogy a komplexumot körbevevő külső fal és az ahhoz vezető út még épségben van.

Bel templomát tartották az ókori romváros legfontosabb építményének és azt a szíriai háború előtt évente 150 ezer turista látogatta meg. Régészek megjegyezték, hogy a város a multikulturalizmus egyik korai példája, ahol több vallás és kultúra különböző stílusban emelt épületei álltak.

A külvilág számára nehéz pontos információt szerezni a Parmírában történtekről, mivel a romokat fegyveresek őrzik.

Az Iszlám Állam már korábban is elpusztított műemlékeket azt állítva, hogy azok bálványok. Kommentátorok azonban megjegyzik, hogy közben drága pénzen elad műkincseket. A rombolást ezért azzal magyarázzák, hogy a dzsihádisták így még tovább tudják feltornászni a javakért kért árat.

A múlt héten megerősítették, hogy egy másik fontos épületet, a Baal templomot is megpróbáltak felrobbantani a dzsihádisták, akik augusztusban kivégezték a Haled al-Aszadot, a romokat 40 éven át felügyelő 81 éves régészt.

A műemlékvárost májusban foglalta el az Iszlám Állam.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×