eur:
388.17
usd:
360.02
bux:
69016.26
2024. május 9. csütörtök Gergely

Bekérették a kijevi magyar nagykövetet

Az ukrán külügyminisztérium magyarázatot kért a kijevi magyar nagykövettől egy, az Ukrajnában folyó magyar kémtevékenységről szóló megjegyzés miatt. A kijevi hatóságok szerint Lázár János kancelláriaminiszter "példátlan megjegyzései" váltottak ki aggodalmat.

"Megengedhetetlen, hogy a magyar titkosszolgálatok az ukrán partnerszolgálatokkal nem egyeztetve folytatnak műveleteket az országban" - ezt tudatták Keskeny Ernő ukrajnai magyar nagykövettel a kijevi külügyminisztériumban.

A magyar diplomatát az ukrán külügyminiszter-helyettes, Natalija Halibarenko fogadta, aki "példátlannak" nevezte a magyar Miniszterelnöki Hivatalt irányító Lázár János megjegyzéseit.

A newsru híroldal tudósítása szerint Lázár a múlt héten azt mondta a parlamentben, hogy "Ukrajnában aktívan dolgoznak magyar hírszerzők azért, hogy garantálják, hogy a politikai vezetők érvényesíteni tudják a magyar érdekeket."

Emellett kitért arra is, hogy a szolgálatok a kárpátaljai magyarság - a tudósítás szerint az Ukrajnában élő magyar állampolgárok - védelmében lépnek fel, annak ellenére, hogy a helyi hatóságok ezt megpróbálják megakadályozni.

Az ukrán külügyminiszter-helyettes ez utóbbit tagadta, és azt mondta: reméli, hogy "a továbbiakban is folytatódik a párbeszéd és fennmarad a hagyományos jószomszédi kapcsolat a két ország között."

A newsru megjegyzi, hogy 200 ezer magyar élhet Ukrajnában, és közülük 100 ezer szerzett magyar állampolgárságot az elmúlt két évben. A magyar állampolgárság iránti érdeklődést a híroldal az ukrajnai válságnak tudja be.

Az orosz, ukrán és izraeli változatban is olvasható híroldal azt írja: Orbán Viktor miniszterelnök sürgette, hogy a kárpátaljai magyarok kapjanak autonómiát, és engedélyezni kell számukra a kettős állampolgárságot.

A tudósítás kitér arra is, hogy tavaly decemberben az ukrán biztonsági szervek megakadályozták az autonómiát követelő Jobbik párt tagjainak beutazását az országba, akik korábban a külvilág által el nem ismert krími, donyecki és luganszki népszavazásokon megfigyelőként vettek részt.

A jobbikos Szávay István ezt sérelmezte, hogy mivel kárpátaljai születésű felesége ukrán állampolgár, és így nem tudott a közeli családtagokkal karácsonyozni. Ukrajna kitiltotta Hegedűs Lórántot is, aki a határon értesült arról, hogy nem utazhat be.

A terjedelmes tudósításban - valószínűleg egy elírás miatt - az olvasható, hogy "Magyarország az I. Világháború végén olyan jelentős kiterjedésű területeket vett vissza, amelyek most a szomszédos országokhoz tartoznak."

A newsru megjegyzi azt is, hogy a tavalyi kijevi hatalomváltás után kárpátaljai magyar szervezetek egyenlő jogokat és védelmet kértek a magyar kisebbségnek.

Néhány nappal ezelőtt az ukrán nacionalista Jobboldali Szektor tagjai és a helyi rendőrök vívtak tűzpárbajt Munkácson - az incidensben hárman meghaltak. Porosenko ukrán elnök ezután a korábban a kelet-ukrajnai luganszki régió katonai és polgári közigazgatását vezető Hennagyij Moszkalt nevezte ki Kárpátalja kormányzójává.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délután fogadta a Kínai Népköztársaság elnökét, Hszi Csin-pinget. A tárgyalások után az előzetes hírek szerint mintegy másfél tucat megállapodást írtak alá, majd sajtónyilatkozatot tett a két vezető. Orbán Viktor felsorolta az ágazatokat, amelyekben megállapodások jöttek létre. Hszi Csin-ping kiemelte: stratégiai partnerséget köt a két ország, amellyel arany útra terelik a kínai–magyar kapcsolatokat.

18 kínai-magyar megegyezés született - bejelentették a konkrétumokat

A külgazdasági és külügyminiszter számolt be azon fontosabb projektekről, amelyekkel kapcsolatban a kínai elnök és delegációjának budapesti tartózkodása idején megállapodást kötöttek. Reptéri gyorsvasút, olajvezeték, "szupergyors" határátkelőhely is létesül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.10. péntek, 18:00
Such György a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke
Erdély Csanád a magyar jégkorong-válogatott csapatkapitánya
Szerény volt a Győzelem napi katonai felvonulás Moszkvában, ismét orosz finomítót ért dróntámadás – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Szerény volt a Győzelem napi katonai felvonulás Moszkvában, ismét orosz finomítót ért dróntámadás – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Hagyományosan május 9-én, csütörtökön tartják a Győzelem napi megemlékezéseket Oroszországban, amikor a náci Németország fölötti második világháborús győzelmet ünneplik. Moszkvában csütörtök délelőtt rendezték meg a Győzelem napi katonai felvonulást, amely tavalyhoz hasonlóan idén is szerény volt, a tankokat például egyetlen második világháborús T-34-es képviselte. Rövid beszédet tartott Vlagyimir Putyin orosz elnök is, melyben a Nagy Honvédő Háborúra emlékezett, de a Nyugat ostorozása és a katonai fellépéssel való fenyegetés sem maradhatott el. Vélhetően ukrán dróntámadás ért egy orosz olajfinomítót a Krasznodari területen, több tároló megsérült. Belgorod ellen rakéta- és dróntámadás volt csütörtökre virradóra, többen megsérültek, lakóépületekben és kocsikban pedig károk keletkeztek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×