eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Hová tűntek az iraki milliárdok?

Elloptak-e az Egyesült Államokban több mint hat és félmilliárd dollár iraki pénzt vagy sem? Erről folyik vita a tengeren túl.

Stuart Bowen, az Irakba küldött amerikai újjáépítési pénzek főellenőre három évvel ezelőtti meghallgatásán azt mondta: több száz peres ügyet indítottak, és néhány ember börtönbe is került a segélydollárok elsikkasztása miatt. Pontos számot azonban nem tudott mondani arról, hogy az amerikai adófizetők mennyi pénzt veszíthettek el így.

A héten azonban előállt egy összeggel. A Los Angeles Times úgy idézte, hogy szerinte akár több mint 6,5 milliárd dollár iraki pénzt lophattak el. "Ha ez igaz, akkor ez lehet az amerikai történelem legnagyobb lopása" - tette hozzá.

A CBS siet hangsúlyozni, hogy ez a tétel nem az adófizetőktől származott, hanem a New York-i Fedben őrzött iraki pénz volt. Az összeg a Szaddám Husszein rezsimje elleni nemzetközi szankciók évei során felhalmozódott és visszatartott segélyből és iraki olajbevételekből állt össze.

Irak most visszaköveteli a pénzt, és perrel fenyegeti az amerikai kormányt, mert a rejtélyes módon eltűnt alap legutóbbi kezelője éppen Washington volt.

Bagdad nem túl jó időpontra időzítette követelését: az Egyesült Államokban heves politikai vita folyik a költségvetési megszorításokról és hitelminősítők példátlan módon a világ legnagyobb gazdaságának leminősítését fontolgatják.

Ebben a hangulatban nem meglepő, hogy Henry Waxman, az egyik kongresszusi bizottság demokrata elnöke azt mondta: nem repesnek az örömtől, hogy az adófizetők pénzéből kompenzálják Irakot. Dana Rohrabacher republikánus képviselő azzal akarja megoldani a pénzvitát, hogy bagdadi látogatásán felvetette: Irak fizesse vissza a háború költségeit Amerikának.

Az irakiak számára mindez sokkoló ötlet, hiszen bár többségük örült Szaddám Husszein bukásának, az amerikai vezetésű inváziót okolja az országban elszabadult káoszért és a több tízezer halottat követelő szektás erőszakért. A bagdadi önkormányzat éppenséggel Amerikától követel egymilliárd dolláros kártérítést.

Ami az eltűnt iraki pénzeket illeti, Stuart Bowen kongresszusi főellenőr már korábban is élesen bírálta azt a módot, ahogyan az amerikai kormány az újjáépítési pénzeket kezelte. "Több milliárd dollárt pazaroltak el" - mondta két évvel ezelőtt egy CNN-interjúban.

Ezeket a pénzeket szó szerint repülővel szállították a közel keleti országba, és becslések szerint 12 milliárd dollár jutott így Irakba. A most keresett összeg ellopását azonban a Pentagon egyelőre nem ismerte el, és Bowen a Fox Newsnak azt mondta: egyértelműen nem tudja bizonyítani, hogy a befóliázott készpénzkötegekben tárolt dollárokat tényleg ellopták-e. Tény azonban, hogy nem találják az iraki milliárdokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×