eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Japán gép Pearl Harbor felett (fotó: Wikipédia / amerikai haditengerészet)
Nyitókép: Wikipédia / amerikai haditengerészet

Új dolgok derültek ki a Pearl Harbor elleni támadásól

Hirohito japán császár szerepét a Pearl Harbor elleni támadásban, valamint Todzso Hideki akkori miniszterelnök jellemét világítja meg egy történész szerint egy kilenc éve megtalált és most nyilvánosságra hozott feljegyzés. A császárnak a 3,1 millió japán életét követelő háborúban játszott szerepe az ország számára kényes kérdés.

Noha nem bizonyító erejű, az ötoldalas emlékeztető hitelt ad annak a nézetnek, hogy Hirohito legalább részben felelős azért a támadásért, amelynek hatására az Egyesült Államok belépett a II. világháborúba. 1941. december 7-én este - csupán néhány órával a támadás előtt - a miniszterelnök magához hívatta két fő tanácsadóját az amerikai erők megtámadásáról szóló végső eligazítás céljából. Egyikük, Juzava Micsio belügyminiszter-helyettes az eligazítás után három órával feljegyzést írt erről. "A császár megkönnyebbültnek és rendíthetetlennek tűnt az után, hogy meghozta a döntést" - idézte Juzava a kormányfőt.

Japánban kényes téma, hogy Hirohito milyen mértékben volt felelős a háborúért,

és Hatano Takeo könyvkereskedő, a Juzava-leszármazottak régi ismerőse, aki a családtól kapott jegyzetfüzetben megtalálta az összehajtogatott dokumentumot, kilenc évig nem is merte nyilvánosságra hozni azt, majd végül megmutatta a Jomiuri című lapnak, amely a hét elején közölte.

A császárnak Japán háború utáni amerikai megszállása alatt mentelmi joga volt a háborús bűnöket vizsgáló tokiói perekben, és az Egyesült Államok az újjáépítendő demokratikus Japán egyik jelképének akarta feltüntetni őt. Hirohito 87 éves korában, 62 évi uralkodás után, 1989-ben halt meg.

Nem találtak még hasonló dokumentumot

Hatano az AP hírügynökség tudósítójának is megmutatta a feljegyzést, és azt mondta róla: "remélem, segít az országnak teljesebbé tenni a képet arról, hogyan történt a 3,1 millió japán életét követelő háború."

Furukava Takahisza, a Nihon Egyetem egyik történésze, aki megállapította a feljegyzés hitelességét, azt mondta: ez az első ismert részletes jellemábrázolás a császárról és a miniszterelnökről a támadást megelőző időből.

Hirohito nem óvakodott annyira a támadástól, mint gondolták

A császári palota levéltárának dokumentumai már korábban is bizonyították, hogy Hirohito aznap napközben beszélt Todzsóval, de részleteket nem tartalmaztak a találkozóról.

Juzava feljegyzése azt támasztja alá, hogy a császár nem óvakodott annyira az Egyesült Államok megtámadásától, mint azt eddig gondolták - jelentette ki a történész. Hirohito jóváhagyta a kormány azon december 1-jei döntését, hogy elvetik a diplomáciai megoldásokat, és ezt az álláspontját nem is változtatta meg: ez erősítette meg a miniszterelnököt a támadás előtti napon.

A feljegyzés szerint Todzso lelkes volt és elégedett azzal, hogy megtett minden szükséges adminisztratív lépést az Egyesült Államok elleni háború megindításához, de a legfontosabb számára az volt, hogy Hirohito aznap egyetlen újabb kérdés nélkül megadta neki a végső jóváhagyását.

"Ha Őfelsége egy kicsit is sajnálta volna, hogy nem tárgyalunk Nagy-Britanniával és az Egyesült Államokkal, akkor bizonytalanabbnak tűnt volna, de eltökéltnek látszott.

Ennek hatására én teljesen megkönnyebbültem. A jelen feltételek mellett azt is mondhatom, hogy gyakorlatilag megnyertük a háborút" - mondta Todzso miniszterelnök a belügyminiszter-helyettes feljegyzése alapján.

Furukava történész ezzel kapcsolatban azt mondta: Todzso jó bürokrata volt, de nem távlatosan gondolkodó vezető. Ha határozottabb lett volna, a háború talán előbb véget ért volna - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám január 5-én egy több mint hét méter hosszú és két méter széles hajóval vág neki az óriási megterheléssel járó expedíciónak. Előbbi, a Magyar Honvédség 2. sportszázadának katonasportolója az InfoRádióban elmondta: egymást háromóránként váltva naponta 130 kilométert szeretnének evezni, közben semmilyen külső segítséget nem kapnak és kíséretük sem lesz.

Erdő Péter: „Hisszük, hogy személyesen tudunk kommunikálni Istennel”

Hisszük, hogy imáinkban személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek karácsony alkalmából , hangsúlyozva, hogy ezért nem lehet abbahagyni a békéért való imát.
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×