eur:
389.28
usd:
362.61
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Megtalálták a terhességi toxémiát okozó géneket?

Három olyan hibás gént azonosítottak a kutatók, amelyek preeklampsziát, más néven terhességi toxémiát okozhatnak a nőknél. A felfedezés nyomán akár a tünetegyüttes kialakulása is megelőzhetővé válhat.

A preeklampszia, ami a várandós nők öt százalékánál fordul elő, olyan terhességi szövődmény, amely magas vérnyomással és a vizeletben a fehérjeszint megemelkedésével jár. A brit adatok szerint évente tíz nő és ezer magzat hal meg emiatt, és a koraszülések 15 százalékáért is ezt teszik felelőssé.

A terhességi toxémia okát mindeddig nem sikerült felderíteni, a tudósok azonban régóta sejtik, hogy kialakulása összefüggésbe hozható az immunrendszer problémáival.

Amerikai kutatók 250 lupusban, vagy más, ahhoz hasonló autoimmun betegségben szenvedő várandós nőt figyeltek, akik közül harmincnál jelent meg preeklampszia, míg tízen már korábban átestek azon. Az érintett negyven nőnél aztán három gént kezdtek vizsgálni, amelyek kapcsolatban vannak az immunválasz kialakulásával. A három gén közül legalább egynél hét esetben találtak mutációt a tudósok.

A tudósok emellett 59 egyébként egészséges nőt is megvizsgáltak, akiknél kialakult a terhességi szövődmény. E csoport öt tagjánál találtak génmutációt.

A három génről úgy tartják, hogy köze van egy másik gyógyíthatatlan immunbetegség, az atipikus hemolitikus urémiás szindróma kialakulásához. A kórt kezelő szer jelenleg a klinikai kísérleti stádiumban van, a kutatók pedig azt remélik, hogy adaptálni lehet majd a preeklampszia gyógyítására is.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A külkereskedelmi egyenleg tavalyi javulását nagyjából azonos mértékben határozta meg két tényező: egyszerre estek be a 2022-es rekordszintekről az energiahordozók árai, valamint a magas infláció miatt beszakadó lakossági fogyasztás miatt csökkent az import. A kormányzat egyes intézkedései – például az ársapkák – ráadásul fenntartották a cserearány-romlás egyensúlyromboló hatását, a gazdaság középtávon meg is fizeti ennek árát magasabb államadósság és finanszírozási költségek formájában, ami végül alacsonyabb növekedési potenciállal jár együtt – derül ki az Európai Bizottság egyensúlytalansági jelentésének egyik elemzéséből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×