Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda - derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
A 6 vádpontból álló feljelentés szerint az 51 éves, iráni származású Farhad Sakeri szeptemberben kapott megbízást az iráni hadsereg egységétől, hogy végezzen megfigyelést a Donald Trump elnökjelölt elleni merénylet előkészítésének részeként.
A bírósági dokumentum szerint
a férfi október 7-én már arra kapott utasítást, hogy készítsen pontos tervet a merénylet végrehajtásáról, amelyet egy héten belül kellett volna elkövetnie.
Az amerikai hatóságok által végzett nyomozás megállapítása szerint az Iránból érkező utasítás alapján, amennyiben a kijelölt időkereten belül nem sikerül a politikai gyilkosság, akkor Farhad Sakerinek meg kellett volna várnia az elnökválasztást. A feljelentés azt is megállapítja, hogy Irán azt feltételezte, hogy Donald Trump elveszíti a választást, ami után csökkent volna védelmének szintje, és az könnyebb célponttá tehette volna.
A feljelentés alapján az iráni férfinak Donald Trump időközben megválasztott elnök mellett több más, Iránnal kritikus amerikai elleni gyilkosságot is meg kellett volna szerveznie.
Az amerikai hatóságok által benyújtott feljelentés szerint Sakeri bűntársaként két embert letartóztattak és vád alá helyeztek, mert bérgyilkosságra készültek egy Iránnal kritikus újságíró ellen. A 49 éves Carlisle Rivera és a 39 éves Jonathon Loadholt őrizetben van New York-ban.
A feljelentésben az is olvasható, hogy az amerikai hatóságokat maga Farhad Sakeri látta el értesülésekkel egyebek közt arról is, hogy feladatai közé tartozott két New York-ban élő zsidó személy megfigyelése, és legalább egyikük meggyilkolása, amiért 500 ezer dollárt kapott volna.
Farhad Sakeri a feltételezések szerint Iránban tartózkodik. A férfi gyerekként érkezett az Egyesült Államokba, de 2008 körül kitoloncolták, miután rablásért kiszabott 14 év börtönbüntetését letöltötte.
"Nem sok olyan szereplő van a világon, amely akkora fenyegetést jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, mint Irán" - írta Merrick Garland, az amerikai igazságügyi miniszteri posztot betöltő szövetségi főügyész a feljelentés nyilvánosságra hozatalával egy időben kiadott közleményében.
Irán tagad
Irán határozottan cáfolta, hogy merényletet tervezett volna Donald Trumpellen.
Eszmáil Bagad iráni külügyminisztériumi szóvivő azt mondta, hogy az állítás "teljesen megalapozatlan és alaptalan".
Bagad szerint hasonló vádak már a múltban is elhangzottak, a mostani megismétlésük "aljas összeesküvés", amelynek célja az Egyesült Államok és Irán közötti kapcsolatok további megnehezítése.
Trump első amerikai elnöki ciklusa alatt, 2018 májusában egyoldalúan kiléptette országát az Iránnal kötött nukleáris megállapodásból, új szankciókat vezetett be Teherán ellen, és terrorszervezetnek minősítette az elit katonai Iszlám Forradalmi Gárda Testületet.
Két évvel később, 2020-ban az amerikai hadsereg Trump parancsára egy dróncsapás során végzett Kászem Szulejmánival, az iráni Forradalmi Gárda tábornokával, és a két ország a közvetlen katonai konfliktus peremére sodródott, és az iráni rezsim Donald Trump és első elnöki adminisztrációjának több tagja ellen adott ki elfogató parancsot.