eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Nagy zsák pénzt kapott Moldova az EU-tól

Az Európai Unió Tanácsa csaknem megkettőzte, 295 millió euróra (mintegy 112 milliárd forint) emelte a Moldovának szánt, egy évvel ezelőtt jóváhagyott makroszintű pénzügyi támogatás összegét - tájékoztatott az uniós tanács.

A brüsszeli közlemény szerint az Európai Unió tavaly áprilisban olyan jogszabályokat fogadott el, amelyek lehetővé teszik, hogy 150 millió euró összegű pénzügyi segítséget nyújtson Moldovának a 2022-2024-es időszakban.

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás célja Moldova gazdasági stabilizációjának és strukturális reformprogramjának támogatása, továbbá ellenállóképességének megerősítéséhez járul hozzá. Segíti továbbá, hogy az ország fedezni tudja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) programjában meghatározott fizetésimérleg-szükségleteit.

A kedden rendelkezésre bocsátott, 295 millió eurós összegből az EU legfeljebb 220 millió eurót nyújt kölcsönök és legfeljebb 75 millió eurót vissza nem térítendő támogatás formájában.

Kiemelték: Oroszország Ukrajna elleni háborújának jelentős negatív hatásai vannak a moldovai gazdaságra. Tekintettel arra, hogy

Moldova 2023-as fizetési mérlegében az IMF és más multilaterális intézmények által biztosított források ellenére továbbra is jelentős külső finanszírozási hiány áll fenn,

az EU tanácsa szükségesnek tartotta a makroszintű pénzügyi támogatás növelését. Az intézkedés a jelenlegi kivételes körülmények között megfelelő válasznak tekinthető Moldova azon kérésére, hogy az EU az IMF-programmal összefüggésben támogassa gazdasági stabilizációját - írták.

Makroszintű pénzügyi támogatásra az európai szomszédságpolitika körébe tartozó országok jogosultak. A támogatás célja, hogy segítse a súlyos fizetésimérleg-válság által sújtott országokat. A makroszintű pénzügyi támogatást kivételesen és ideiglenesen nyújtják, és gazdaságpolitikai feltételekhez kötik. E feltételek egyike az, hogy a makroszintű pénzügyi támogatási műveletnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kiigazítási programját kell kiegészítenie.

Moldova 2009-ben csatlakozott az Európai Unió Keleti Partnerség programjához, amelynek keretében az EU segítséget nyújt a partnerországok megerősítéséhez. Az EU Moldova legnagyobb kereskedelmi partnere: 2020-ban Moldova teljes kereskedelmének 52 százalékát, az export mintegy 67 százalékát és az import 45 százalékát bonyolította az Európai Unióval.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×