eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Hazájukból kimenekített afgánok érkeznek a Washington Dulles Nemzetközi Repülőtérre 2021. augusztus 23-án. Afganisztánból sokan menekülnek, mert az iszlamista tálibok elfoglalták az ország legnagyobb részét a kormányerőktől.
Nyitókép: MTI/AP/Jose Luis Magana

Tálib gyakorlat - Nők az egyetemen? Na még mit nem!

Határozatlan idejű ítélet született Afganisztán felsőoktatásért felelős minisztériumában.

A radikális iszlamista afganisztáni tálibok felsőoktatási minisztériuma kedden határozatlan időre kitiltotta a nőket az egyetemekről.

A tárca szóvivője által is megerősített körlevél utasítja az állami és a magánegyetemeket is, hogy a kormányzati döntéssel összhangban haladéktalanul tiltsák ki a női hallgatókat.

Frissítés: Zokogó, egymást vigasztaló nők láthatók az AP hírügynökség által közzétett felvételeken, amelyek megörökítették, hogy az afgán biztonsági erők nem engedik be a diáklányokat a kabuli egyetemre. Rahimullah Nadím, intézmény szóvivője megerősítette, hogy a lányoknak megtiltották az órák látogatását. Hozzátette, hogy néhány nőt adminisztratív feladatok ellátására beengedtek az egyetemre.

Kabul, 2022. december 21.
Afgán diáklányok a kabuli egyetem előtt 2022. december 21-én. Az afgán felsőoktatásért felelős miniszter december 20-i döntése szerint azonnali hatállyal kitiltják a nőket az egyetemekről Afganisztánban. A tálibok tavalyi hatalomátvétele után nemek szerint különítették el az oktatási intézményeket Afganisztánban, a legtöbb iskolából, köztük a középiskolákból is kizárták a nőket. Jelentősen korlátozták azt is, hogy milyen területeken tanulhatnak: női hallgatókat csak nők vagy idősek taníthattak, és szigorúan megtiltották a részvételüket az állatorvos-tudomány, a mérnöki tudományok, a közgazdaságtan, a mezőgazdaság és az újságírás területén.
MTI/AP/Ebrahim Noroozi
Afgán diáklányok a kabuli egyetem előtt 2022. december 21-én. Az afgán felsőoktatásért felelős miniszter december 20-i döntése szerint azonnali hatállyal kitiltják a nőket az egyetemekről Afganisztánban. A tálibok tavalyi hatalomátvétele után nemek szerint különítették el az oktatási intézményeket Afganisztánban, a legtöbb iskolából, köztük a középiskolákból is kizárták a nőket. Jelentősen korlátozták azt is, hogy milyen területeken tanulhatnak: női hallgatókat csak nők vagy idősek taníthattak, és szigorúan megtiltották a részvételüket az állatorvos-tudomány, a mérnöki tudományok, a közgazdaságtan, a mezőgazdaság és az újságírás területén. MTI/AP/Ebrahim Noroozi

Az Egység és Szolidaritás az Afgán Nőkért nevű aktivista szervezet az Edrak magánegyetem előtt tiltakozott a döntés ellen Kabulban szerda reggel. "Ne politizálják át az oktatást. Nem akarjuk, hogy újra megtiltsák a nőknek a felsőoktatást" - követelték a demonstráción.

Előzmények

A helyi sajtó december 7-én jelentett arról, hogy noha az afganisztáni tálibok megtagadták a lányoktól a középiskolai továbbtanulás lehetőségét, váratlanul mégis engedélyezték az érettségi bizonyítvány megszerzését. A sikeres bizonyítvány megszerzése eddig megnyithatta a nők számára még nyitva álló egyetemi oktatás lehetőségét.

Bár a tavalyi hatalomátvételüket követően a tálibok mérsékeltebb kormányzást, valamint a nők és a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását ígérték, azóta szigorú, az iszlám saríát alapul vevő törvényeket hoztak. Kitiltották a lányokat az általános- és középiskolákból, a legtöbb munkahelyről, valamint elrendelték, hogy nyilvánosan a teljes testet elfedő csadort viseljenek.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×