eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Törvényhozási választások kezdődtek Szíriában

Szíriában fél évszázad óta az első "többpárti" parlamenti választások kezdődtek meg hétfő reggel, amelyet azonban az ellenzék bohózatnak tart, és emiatt a voksolás bojkottjára szólította fel a választópolgárokat.

A feszült légkörben zajló voksoláson 7195 jelölt - közöttük 710 nő - verseng a 250 törvényhozási mandátumért. A közel-keleti arab ország uralkodó rendszere ellen tavaly március óta soha nem tapasztalt erejű felkelés bontakozott ki, ami megbénította a parlament működését is, így gyakorlatilag Bassár el-Aszad államfő elnöki rendeletekkel kormányozta az országot.

Szíriában kilenc bejegyzett párt működik, közülük hét indított jelölteket. Az új alkotmány elfogadását jóváhagyó februári népszavazásig az alaptörvény 1963 óta a Baasz pártot ismerte el az ország egyetlen vezető erejeként. A megalakuló parlamentnek elvileg az Aszad elnök által megígért reformokat kell elfogadnia.

A 12 ezer választási központban a több mint 14 millió szavazásra jogosult állampolgár helyi idő szerint este 10 óráig adhatja le voksát.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Alapjaiban változhatnak meg a közbeszerzések, új reform került az asztalra

Alapjaiban változhatnak meg a közbeszerzések, új reform került az asztalra

A körforgásos gazdaság, a közbeszerzési gyakorlatok javításának, valamint a köz- és magánberuházások hatékony és eredményes felhasználását biztosító adminisztratív kapacitások növelésének szükségességek. Új, EU-szintű összehangolás szükséges ezen területeken, hogy az államszövetség GDP-jének közel 15 százalékát kitevő kifizetések jobban hasznosuljanak, például egy fenntarthatósági kritérium beiktatásával – derül ki Enrico Letta, a Jacques Delors Intézet elnökének átfogó, az Európai Unió egységes piacának reformjára tett javaslatából.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×