eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Mik a lengyel EU-elnökség prioritásai?

Növekedés, biztonság és nyitottság - e jelszavakra épül a soros lengyel elnökség.

A jövőbeni kihívásokkal szemben az EU-nak szorosabb gazdasági integrációra van szüksége, és jobban kell összpontosítania a növekedésre - ismertette országa elnökségi prioritásait Roman Kowalski budapesti lengyel nagykövet.

Fontos feladatnak nevezte a 2013 utáni többéves pénzügyi keretről folyó viták elindítását, és az egységes belső piac mélyítését. Megemlítette, hogy bár Lengyelország nem tagja az euróövezetnek, Varsó csatlakozott az úgynevezett euró plusz paktumhoz, kifejezve ezzel az erős európai közös valuta melletti elkötelezettségét.

Roman Kowalski szerint Európának mindenekelőtt biztonságra van szüksége, fokozni kell az energia- és élelmiszerbiztonságot, és erősíteni kell a közös uniós védelmi politikát.

Kifejtette: Lengyelország bővítéspárti, támogatja a Nyugat-Balkán országainak európai integrációját. Szeretnének minél több csatlakozási fejezetet lezárni Izlanddal, és folytatni a török tárgyalásokat. A nagykövet szerint az EU és Oroszország között új együttműködési keretet kell kialakítani.

"A lengyel elnökség Keletre és Délre fog tekinteni" - fogalmazott, és elmondta: decemberben konferenciát rendeznek az észak-afrikai régió demokratizálódásának elősegítésére, a közép-európai átmenet tapasztalatainak átadására.

A dán és a ciprusi nagykövet a 18 hónapos elnökségi trió programjáról szólva hangsúlyozták a gazdasági válságból való teljes kilábalás, a foglalkoztatottság-bővítés, a pénzügyi stabilitás, a 2013 utáni új hétéves keretköltségvetésről való megállapodás valamint a biztonság- és szomszédságpolitika megerősítésének fontosságát.

Ódor Bálint EU-ügyekért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a magyar elnökséget követő lengyellel "közép-európai duó elnökség" jön létre, és Közép-Európa így erősebb lesz, mint tavaly volt.

A közeljövő fontos feladatai között említette egy realisztikus új hétéves büdzsé kialakítását, az energiabiztonság erősítését, Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, amire reményei szerint szeptemberben sor kerül, a schengeni rendszer reformját, a keleti partnerségi csúcs levezénylését és a kulturális sokszínűség megőrzését célzó kezdeményezések továbbvitelét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Árokszállási Zoltán: hamarosan felpöröghet a magyar gazdaság

Az MBH Bank elemzői szerint 2024 második felében felpöröghet a magyar gazdaság, bővülhet a fogyasztás, így részben ennek köszönhetően a GPD növekedése éves átlagban elérheti a 2,7 százalékot - mondta az InfoRádiónak az MBH Elemzési Centrum vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×