eur:
390.21
usd:
364.2
bux:
0
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Törvényellenesnek nyilvánították az internetes és a telefonos kommunikáció adatainak megőrzését

Alkotmányellenes az internetes és a telefonos kommunikáció adatainak megőrzése bűnmegelőzési megfontolásokból, mert ezzel elfogadhatatlan mértékben beavatkoznak az emberek magánéletébe - mondta ki a cseh alkotmánybíróság csütörtökön Brnóban. A testület állásfoglalásával hatályon kívül helyezte a vonatkozó törvény sokat vitatott részeit.

Az Európai Unió útmutatása alapján néhány éve elfogadott törvényt egy éve vitte az alkotmánybíróság elé a parlamenti alsóház félszáz képviselője. A jogszabály alapján a kommunikációs adatokat a szolgáltatóknak minimum fél évig meg kellett őrizniük, s hatósági kérésre ki kellett adniuk a rendőrségnek vagy a titkosszolgálatoknak.

"A törvényi szabályozás nem volt elég világos, és nem volt garancia arra, hogy senki sem él vissza az adatokkal" - indokolta a döntést Eliska Wagnerová, a testület tagja.

Marek Benda, a polgári demokraták parlamenti képviselője, aki a panasz benyújtását megszervezte, üdvözölte az alkotmánybírósági döntést. Szerinte ez figyelmeztetés az EU illetékesei számára is.

"A fő probléma az, hogy nagyon sok adatot tárolunk anélkül, hogy tudnánk, mire kellenek. Ez elfogadhatatlan" - szögezte le.

Az alkotmánybíróság szintén arra mutatott rá, hogy az archivált adatok mennyisége rendkívül nagy és állampolgárok tömegeit érintik. A tavalyi évben például 87 ezer esetben adtak át adatokat a szolgáltató cégek a hatóságoknak, míg egy évvel korábban nagyjából 75 ezret.

A szolgáltató cégek képviselői szintén üdvözölték és pozitívnak minősítették az alkotmánybíróság állásfoglalását.

Az EU azzal érvelt, hogy az adatok segítséget nyújthatnak a terrorizmus elleni harcban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×