eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Businessman putting money coins into a pink piggy bank thinking of buying a new house - saving money for future concept and loan for plan business investment for real estate in the future concept.
Nyitókép: Jantanee Phoolmas/Getty Images

Felmérés: az ingatlan a legfontosabb vagyontárgyunk, de más országokban jóval nagyobb az értéke

Nyugaton sokkal magasabb a pénzügyi vagyon aránya a háztartási vagyonportfólióban a keleti országokhoz képest. Idehaza a nem pénzügyi vagyon csaknem a 60 százalékát képezi a háztartási vagyonnak, ennek túlnyomó többsége ingatlan – mondta az InfoRádióban a Magyar Nemzeti Bank statisztikai igazgatóságának vezetője.

Magyarországon a saját tulajdonú ingatlan a legfontosabb vagyontárgy, az ingatlanok értéke azonban nemzetközi összevetésben alacsony – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank tanulmánya.

A jegybank kiadványa egy 2020-ban készült felmérés eredményeit összegezve elemzi a magyar háztartások vagyoni és jövedelmi adatait. Az MNB végzett egy ugyanilyen kutatást tavaly is, amely alapján újabb tanulmányt ad majd ki hamarosan – immár frissebb adatokkal. Gerendás János a 2020-ban rögzített adatokkal kapcsolatban azt mondta az InfoRádióban, hogy jelentős eltérés volt tapasztalható Nyugat- és Kelet-Európa között a háztartások pénzügyi helyzetét, lehetőségeit illetően.

A gazdagabb és fejlettebb nyugati országokban jóval magasabb a pénzügyi vagyon aránya a háztartási vagyonportfólióban, míg a keleti országokban ez éppen fordítva van.

Magyarországon a nem pénzügyi vagyon a 60 százalékát képezi a háztartási vagyonnak, ennek túlnyomó többsége ingatlan.

Azonban számításba kell venni, hogy a nyugati országokat jóval fejlettebb pénzügyi kultúra és lényegesen magasabb megtakarítási ráta jellemzi, így ezekben az országokban értelemszerűen a pénzügyi vagyon is magasabb, továbbá sokkal jelentősebb az értékpapírok, valamint az életbiztosítási és nyugdíjbiztosítási tartalékok megjelenése a portfólióban.

Az MNB statisztikai igazgatóságának vezetője közölte: a hazai háztartások mintegy 90 százaléka rendelkezik saját tulajdonú lakással. Ugyanakkor hozzátette:

a teljes vagyon mértékéhez képest nemzetközi összehasonlításban a magyar ingatlanok értéke, illetve a reálvagyon nem számít magasnak.

A tanulmányból kiderült az is, hogy a legtöbb európai országhoz hasonlóan idehaza is a teljes háztartási vagyon közel felét a lakosság felső tíz százaléka birtokolja. „Egyes országokban magasabb ez az érték, máshol alacsonyabb. Nálunk az átlagnál kisebb a különbség a két szélsőség között” – magyarázta Gerendás János.

Hozzátette: 2020-ban a szélsőségek közötti differencia kismértékben csökkent, ugyanis az utolsó felmérés adatai alapján visszaesett 50 százalék alá a felső tíz százalék vagyoni hányada. Mint mondta, nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy 2020 Covid által sújtott év volt, ez jól látszódik a pénzügyi adatokon is. Elképzelhető, hogy a 2023-as számok már más tendenciát mutatnak majd, de ezzel kapcsolatban csak az újabb felmérés után lehet konkrétumokat megfogalmazni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Újabb tartományi választást tartanak a szomszédos Ausztriában, immár a negyediket a tavaly szeptemberi országos parlamenti választások óta. Az önálló tartománynak számító Bécsben a hosszú ideje regnáló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a felmérések szerint ezúttal is biztos győzelemre számíthat.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×