eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 20. vasárnap Tivadar
Milorad Dodik, a Bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel a megbeszélésük után tartott közös sajtótájékoztatón 2024. szeptember 12-én.
Nyitókép: MTI/Kocsis Zoltán

Újabb közjogi lépés Bosznia kettészakadása felé

Elfogadta a boszniai szerb képviselőház csütörtök este az ország új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.

A Banja Luka-i parlament több órás heves vita után fogadta el a Milorad Dodik boszniai szerb elnök által benyújtott javaslatokat, az ellenzéki Szerb Demokrata Párt (SDS) képviselőit el is távolították az ülésteremből azt követően, hogy kijelentették: az országrész vezetése ezekkel a döntésekkel tönkreteszi és elszigeteli a boszniai Szerb Köztársaságot.

Az országrész új alkotmányának tervezetében - amely most 30 napos közvitára kerül - szerepel egyebek mellett a boszniai Szerb Köztársaság önrendelkezésének lehetősége, az országrész államként történő meghatározása, a boszniai szerb hadsereg felállítása, illetve az is, hogy a boszniai Szerb Köztársaság föderációra vagy konföderációra léphet más államokkal.

A boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvény pedig lehetővé teszi egy olyan különleges ügyészség és bíróság felállítását, amely őrködne a többségében szerbek lakta országrész alkotmányos rendje felett. A törvényjavaslatot Dodik indoklása szerint "a nemzetközi közösség főképviselőjének közelmúltbeli tevékenysége" miatt nyújtotta be. Az új jogszabályban olyan tételek szerepelnek, mint a boszniai Szerb Köztársaság területi egységének veszélyeztetése, a boszniai Szerb Köztársaság függő vagy alárendelt helyzetbe kényszerítése, fegyveres felkelés, szabotázs, kémkedés, a boszniai szerb intézmények döntéseinek szabotálása, szolgálat ellenséges hadseregben és az ellenség segítése.

A bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség szerdán arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Dodikot, Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandicot, a többségében szerbek lakta országrész parlamentjének elnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.

Két hete pedig a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta őt. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot viszont a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsítják.

Milorad Dodik mintegy három évtizede hangoztatja, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és szerinte Bosznia államként működésképtelen. A boszniai szerb parlament az utóbbi években megszavazta az entitás saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a kilépést a szövetségi intézményrendszerből, illetve saját választási törvényt fogadott el, ami országos szinten súlyos belpolitikai feszültségekhez vezetett.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×