Már az MNB idei, a kormánynak benyújtott Versenyképességi Programjában is fontos szerepet kapott a hazai tőkepiac kiszélesítése, és ennek részeként több sikeres magyar céget látnának a tőzsdén, fejleszteni szeretnék a BÉT-et. Erre azért lenne szükség a jegybank szerint, mert a magyar pénzügyi rendszer diverzifikációja alacsony szintű, a finanszírozás szinte kizárólag banki csatornán keresztül zajlik.
Erre a problémára érkezhet most egy megoldás, ugyanis
értékpapírosítási tanácsadó leányvállalat létrehozásáról döntöttek a részvényesek a Budapesti Értéktőzsde augusztus 14-én összehívott rendkívüli közgyűlésén.
A tanácsadó cég a vállalati hitelkövetelések értékpapírosítását támogatná és ezáltal a hazai értékpapírosítási piac kialakulását segítené elő. A közgyűlési előterjesztés elfogadását követően
az Első Értékpapírosítási Tanácsadó Zrt. 50 millió forint jegyzett tőkével, emellett 750 millió forint tőketartalékkal, összesen 800 millió forint induló tőkével jön létre
- számolt be a hírről a Portfolio.
A bankok által kihelyezett vállalati hitelek "összecsomagolása" majd intézményi befektetők számára, kötvény formában történő értékesítése lehetővé teszi a hazai vállalatok közvetett tőkepiaci megjelenését és ezáltal bővíti azok finanszírozási alternatíváit. A megalapításra kerülő BÉT leányvállalat ezt a folyamatot hivatott támogatni, illetve elősegíteni.
Az MNB tőzsdefejlesztő javaslatai a Versenyképességi Programból egyébként nagy vonalakban a következők voltak:
- az állami vállalatok bevezetése a tőzsdére kisbefektetői részvényprogrammal;
- a bankok tőzsdei bevezetésének ösztönzése;
- a modern vállalati kötvénypiac kiépítése;
- az állami szerepvállalás a hazai részvénypiac fejlesztésében.