eur:
389.32
usd:
362.69
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Rémisztő jóslatok sora a következő évre

A Fortune magazin nyolc, határozott véleménnyel bíró piaci szakembert kérdezett meg az amerikai gazdaság 2009-es kilátásairól. A guruk szerint súlyos helyzetekre kell felkészülnie az Egyesült Államoknak, és nyomában az egész világnak.

Roubini: borzasztó dolgok következnek

A már eddig is hajmeresztő jóslatairól híressé vált Nouriel Roubini szerint jelenleg egy rendkívül komoly recesszió kellős közepén van az Egyesült Államok, és ez 2009-ben is kitarthat, ami így az elmúlt 50 év legkeményebb visszaesését jelentheti. A mostani folyamatok a hitelezési buborék kipukkadását jelentik.

Mindez most nagyon masszív fordulatot vett, és ennél a pontnál ez már nemcsak az amerikai recesszióról szól. Mindegyik fejlett ország a "kemény földet érés" forgatókönyv bekövetkezésével néz szembe. Mindemellett a feltörekvő piaci országok, főként Kína gazdasága is erőteljesen fékez. Ezek a tények egy globális recesszióhoz vezetnek, és ez csak rosszabb lesz - vetíti előre a New York-i Egyetem közgazdász professzora.

Borzasztó dolgok következnek: az amerikai gazdaság visszaesik jövőre, és a 2010-2011-ben bekövetkező esetleges felépülés olyan gyenge lesz - Roubini szerint mindössze csak 1-1,5 százalékos GDP-növekedés jöhet -, hogy azt is recessziónak érezhetik az amerikaiak. A professzor a munkaerőpiaccal kapcsolatban is komor véleményt fogalmaz meg: a mélypont 2010-ben következhet 9 százalékos munkanélküliségi rátával. Az eddig 25 százalékot zuhanó lakásárak pedig még közel sem érték el mélypontjukat, Roubini szerint előttünk van még egy 15 százalékos esés.

A modern idők jósa a következő 12 hónapra a részvények, nyersanyagok, magas hozamú kötvények mellőzését javasolja. "Készpénzt tartanék vagy amerikai állampapírokba fektetnék" - mondja Roubini, aki az alacsony hozamot választaná, minthogy elveszítse vagyona felét. Szerinte a tőke megőrzése is elég nehéz feladat lesz.

"Bárcsak lehetnék vidámabb, de egy évvel ezelőtt is igazam volt, és úgy vélem ebben az évben is igazam van" - foglalja össze a szürke jóslatot.

Bill Gross: rögös a felépüléshez vezető út

Miközben 2008 a legtöbb ember számára a részvények értékének megfeleződésének évét fogja jelenteni, valójában sokkal több volt ennél - fejti ki véleményét Bill Gross, a Pimco alapító vezére. Az idei évben 30 ezer milliárd dolláros vagyonveszteség keletkezett.

Bill Gross szerint a Wall Street és az egész amerikai gazdaság attól retteg, hogy a recesszió depresszióhoz (az 1930-as évek válságát nevezik az USA-ban depressziónak) közeli állapotba csap át. A végeredmény alapvetően az új amerikai elnök, Barack Obama adminisztrációjának képességeitől függ majd.

Az állami kiadások és az ezermilliárd dollárok szükségesek ahhoz, hogy a magánszektor mérlegeiben keletkezett rések eltűnjenek, a befektetőknek pedig elkezdhetnek kockázatot vállalni a "matracbefektetések" helyett. Mindehhez azonban idő kell. Az Obama által vezetett kormányzat 12 hónap alatt nem tudja megjavítani mindazt, ami az elmúlt negyed évszázadban elromlott - hangsúlyozza a piaci guru, aki szerint ebben a környezetben a piaci szereplők meg kell elégedjenek egyszámjegyű hozamokkal. A kötvénypiaci szerint a felépüléshez vezető út nagyon rögös lesz.

"Egy pszichológiai jelenséggel állunk szemben"

Robert Schiller, a Yale professzora és a MacroMarkets alapító tagja szerint a jelenlegi környezet és a Nagy Depresszió (az 1929-ben kezdődött válság) között számos hasonlóság van, de újdonságok is akadnak.

Az első ilyen látványos folyamat a részvénypiacok hullámzása: az 1995-2000 közötti időszakban az S&P 500 tőzsdeindex reálértéke közel megháromszorozódott, majd 2008 novemberére 60 százalékot veszített a 2000-es csúcsához képest. Ehhez fogható esemény csak az 1920-as években volt tapasztalható, amikor is az 1924-29-es időszakban a részvények reálértéke szintén megháromszorozódott, majd a következő három évben 80 százalékot esett.

A második hasonlóság a lakáspiaci dráma, ilyen mértékűre a gazdasági világválság óta nem volt példa. Schiller utolsóként a zéró hozamokat említi meg, ami 1941 óta nem fordult elő. A lista folytatódhatna: a fogyasztói bizalom zuhanása, a részvénypiacok hullámzása emlékeztet az 1930-as évekre. Robert Schiller azonban hangsúlyozza: leginkább a bizalom elvesztése miatt aggódik, mert azt nagyon nehéz helyreállítani.

"Bármit is csinálunk, egy pszichológiai jelenséggel állunk szemben. A Fed intézkedései (a kamatokat nullára vághatja) csak akkor működnek igazán, ha az emberek hisznek a felépülésben" - emeli ki a szakember.Sheila Bair: kimászunk ebből

Sheile Bair, a Szövetségi Betétbiztosítási Alap (FDIC) elnöke véleményét a jelenleg helyzet okainak kifejtésével kezdi, szerinte ugyanis befektetők ezermilliárdjai áramlottak olyan jelzálog-befektetésekbe, amelyeket az adósok már képtelenek voltak fizetni. A befektetők kiszolgáltatottak voltak a hitelminősítők értékeléseinek, a hitelminősítő cégek pedig túlságosan is a matematikai modelleikre támaszkodtak, ahelyett, hogy a mögöttes helyzetet vizsgálták volna.

Az FDIC elnöke azonban hangsúlyozza, hogy mindegyik piaci szereplő - adós, bróker, hitelező, állami hatóságok - felelős a hitelezési standardok durva leromlásáért.

Ki fogunk mászni ebből - véli Bair, aki szerint a korábbi válságok tanulságaiból jelenleg is tanulhatunk.

Jim Rogers: Lufit fújnak az amerikai állampapírpiacon

A mostani helyzet azért is felettébb érdekes, mivel a kényszerű eladások mindent elértek, figyelmen kívül hagyva a fundamentumokat - állítja Jim Rogers, nyersanyagpiaci guru, a Rogers Holdings vezérigazgatója, aki szerint az ilyen időszakokban azzal lehet pénzt keresni, ha ép fundamentumokkal rendelkező befektetési formákat választunk.

Jim Rogers szerint jelenleg az egyetlen ép fundamentumokkal rendelkező befektetés: a nyersanyagok, amelyek kínálata napról-napra fogyatkozik, senki sem tud a termelékenység javításába fektetni jelenleg, ezért a következő években jelentős mértékű hiány következhet be a nyersanyagok piacán. Az élelmiszerkészletek 50 éve nem látott mélységben vannak, ami újabb "Nagy Depresszióhoz" vezethet.

Jim Rogers szerint az utolsó, még fennálló buborék az amerikai állampapírok piacán található. "Nem tudom elképzelni, hogy az emberek miért hajlandóak 30 éves időtávra 4 százalékos hozam mellett az államnak adni pénzüket. Én biztosan nem tenném" - mondta az üzletember, aki szerint az amerikai részvények továbbra sem vonzóak, inkább a mezőgazdasági termékekben, és a kínai részvényekben lát fantáziát. Az amerikai részvények sokat veszítettek értékükből, azonban még mindig nagyon drágák, a Dow Jones tőzsdeindex 4000 pontig történő zuhanása még könnyedén megtörténhet - állítja a nyersanyagpiaci guru.

John Train: alaposan válogatni kell

Úgy vélem, annak ellenére, hogy komoly recesszióval állunk szembe, nem süllyedünk a depresszió állapotába - mondta a Fortune magazinnak John Train, ötvenéves piaci tapasztalattal rendelkező szakember, a Montrose Advisors cég elnöke. Szerinte a jelenleg óriási mértékűre duzzadt költségvetési hiány inflációt gerjeszt, ezért a kötvényekbe történő befektetés nem vonzó.

John Train olyan részvények vásárlásait preferálja, amelyek minden körülmények között kiválóan működnek, és hosszú távon állandó nyereséget hoznak. Számos ilyen vállalat óriási készpénzállománnyal rendelkezik (Cisco, Apple, Microsoft, Berkshire Hathaway).

Meredith Whitney: középpontban a fogyasztók

Amit eddig a kormányzat véghezvitt - egyebek mellett bankmentések, likviditásnövelés - segítettek megállítani a vérzést, azonban a környezetet alapvetően nem változtatta meg - fejtette ki véleményét Meredith Whitney, az Oppenheimer & Co. elemzője, aki az elsők között hívta fel a figyelmet a nagybankok problémáira.

Az elemző szerint az eddig elköltött pénzek csak a lyukak betömésére szolgálnak, és nem képesek új likviditást biztosítani a rendszerben. Hozzátette: a kormányzati stratégiaváltások nem hoztak megoldást.

Az Oppenheimer & Co. elemzője szerint még a jövő hét eseményeit is nehéz megjósolni, nemhogy a 2009-es fejleményeket. Mindenesetre Whitney az amerikai bankszektor konszolidációjára számít, és új bankok is megjelenhetnek a tengerentúlon. Az új intézmények megjelenése pozitív üzenet: tiszta mérleggel indul működésük.

2010-ben véget érhet a recesszió, ha...

Már jelenleg is egy súlyos recesszióban vagyunk, és agresszívebb lépésekre van szükség, hogy megforduljon a dolgok állása. A kormányzat alábecsülte a válság méretét - állítja Wilbur Ross, a W.L. Ross & Co. milliárdos elnöke, aki szerint amíg nem rendeződik a helyzet a jelzálogadósok esetében, addig az egész amerikai gazdaság szenvedni fog.

Wilbur Ross szerencsésnek nevezte Barack Obama "csapatépítését" és reméli, hogy az új pénzügyminiszter, Tim Geithner a jelzálogadósok problémáinak kezelésével kezdi meg munkáját.

A milliárdos üzletember figyelmeztet arra, hogy az amerikai autóipar és az egész gazdaság túlságosan is törékeny ahhoz, hogy ellenálljon az autógyártók csődje által kiváltott dominóhatásnak. Véleménye szerint amennyiben Obamának sikerül visszaállítania a közbizalmat, akkor a recesszió 2010-ben véget érhet.

Ross jelenleg néhány pénzügyi papírt talál vonzónak, mivel rendkívül olcsón forognak a tőzsdén. A pénzügyi szektorban lát lehetőséget a szakember.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×