eur:
389.29
usd:
362.66
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Legendás autómárkák tűnhetnek el a süllyesztőben

A vezető európai autógyártók igen pesszimisták a 2009-es kilátásokat illetően, egyre több jel utal ugyanis arra, hogy az amerikai autószektor problémáinak globális hatásai vannak. A Renault, a Nissan és a Fiat vezetői szerint jövőre tovább zuhanhat az értékesített gépkocsik száma. Sergio Marchionne, az olasz autógyártó olyannyira pesszimista, hogy nem tartja kizártnak, hogy hosszú távon a jelenlegi ötven autógyártóból mindössze hat marad életben.

Az autóipar még ki sem heverte, hogy Amerikában a szenátus nem fogadta el a három legnagyobb autógyártó (GM, Ford, Chrysler) megmentésére szánt 14 milliárd dolláros csomagot, szerdán újabb sokk érheti a szektort. Az OPEC ugyanis ekkor tartja ülését, melynek alkalmával az olajárak további zuhanásának megfékezése érdekében valószínűleg a kitermelés jelentős csökkentéséről dönt. Ez azonban előreláthatólag még inkább elveszi az emberek kedvét attól, hogy autóba üljenek - írja cikkében a portfolio.hu.

Az üzemanyagárak esetleges újbóli emelkedése azonban csak egy a világszerte 50 millió embert foglalkoztató autógyártókat sújtó csapások közül. A magas energiaárak mellett a fogyasztói bizalom folyamatos romlása is igen kedvezőtlen hatással van a szektorra.

Az autóipari problémák gyors megoldódására nem számíthatunk, a mélypontot ugyanis még nem értük el - nyilatkozta Carlos Ghosn, a Renault egyik vezetője a Le Figaro és a La Tribune című francia lapoknak. Az autószektor erősen függ a hitelektől, ezért a pénzpiaci problémák enyhüléséig az autógyártók sem számíthatnak számottevő javulásra - tette hozzá. A szakember azért bízik abban, hogy a politikusok megértették, mennyire súlyos a helyzet.

Sergio Marchionne, a Fiat elnöke szerint hosszú távon a jelenlegi 50 autógyártóból mindössze 6 maradhat meg - és a következő hetekben ennek megfelelően hozzák meg döntéseiket. Carlos Ghosn az állami beavatkozást igen fontosnak tartja, hiszen csak ennek segítségével oldódhatnak meg a szektor likviditási problémái. Az Európai Autógyártók Szövetsége - melynek elnöke 2009-ben a Renault vezetője lesz - 40 milliárd eurós segítséget kért az Európai Uniótól.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A külkereskedelmi egyenleg tavalyi javulását nagyjából azonos mértékben határozta meg két tényező: egyszerre estek be a 2022-es rekordszintekről az energiahordozók árai, valamint a magas infláció miatt beszakadó lakossági fogyasztás miatt csökkent az import. A kormányzat egyes intézkedései – például az ársapkák – ráadásul fenntartották a cserearány-romlás egyensúlyromboló hatását, a gazdaság középtávon meg is fizeti ennek árát magasabb államadósság és finanszírozási költségek formájában, ami végül alacsonyabb növekedési potenciállal jár együtt – derül ki az Európai Bizottság egyensúlytalansági jelentésének egyik elemzéséből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×