eur:
399.97
usd:
364.93
bux:
74186.25
2024. október 9. szerda Dénes

Mi a bizonyíték az éghajlatváltozásra?

Az amerikaiak közel harmada állítja, hogy nincs egyértelmű bizonyíték az éghajlatváltozás bekövetkezésére - derült ki egy friss közvélemény-kutatásból. A jelenségre bizonyítékot látóknak is csak harmada véli úgy, hogy a felmelegedés az emberi tevékenység eredménye.

A Pew Research Center friss felmérése szerint 2010 októberében az amerikaiak 32 százaléka vélte úgy, hogy nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az éghajlatváltozás folyamata valóban megkezdődött. A kutatók összehasonlítása szerint négy éve a lakosságnak még alig 16 százaléka nyilatkozott határozottan elutasítóan a kérdésben - számol be az ELTE TÁTK hírlevele.

Az elmúlt években a szkeptikusok számának növekedésével párhuzamosan csökkent az egyetértők aránya is. Míg 2006-ban a megkérdezettek 79 százaléka látta úgy, hogy a globális felmelegedés érezhetően megkezdődött, ma már "csak" 59 százalék véli így. Ugyanezen időszak alatt 50 százalékról 34 százaléka esett vissza azok aránya, akik szerint a felmelegedés az emberi tevékenységnek köszönhető, igaz néhány százalékot csökkent (23-ról 18 százalékra) azok száma is, akik az éghajlat megváltozását a természeti folyamatok számlájára írják.

A Pew reprezentatív kutatáson alapuló adatai szerint napjainkban az Egyesült Államok lakosainak alig harmada tartja nagyon fontosnak a globális felmelegedés problémáját, és közel ugyanennyien érzik valamelyest fontosnak a kérdést. Mindeközben 46 százalék gondolja úgy, hogy olyan jelenségről van szó, amely azonnali beavatkozást igényel a kormány részéről, 29 százalék szerint viszont egyáltalán nincs szükség gyors reagálásra.

Fontos az energiahatékonyság

A felmérés eredményei arra is rámutatnak, hogy a többség ugyanakkor támogatja a kormányzati energiahatékonysági intézkedéseket. Így például, tízből nyolcan fogalmazzák meg elvárásként a járművek ideálisabb üzemanyag fogyasztásának megkövetelését, és tízből több mint heten értenek egyet a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos kutatások állami támogatásának növelésével.

Emellett tízből hat fő úgy látja, többet kell költeni a tömegközlekedés fejlesztésére, valamint adókedvezményekkel kell népszerűsíteni a hibrid és elektromos járművek vásárlását.

A kutatás érdekessége, hogy a partmenti olajkitermelés támogatottságának növekedésére is felhívja a figyelmet. A nyári, mexikói-öböli természeti katasztrófát követően az év elején mért 63 százalékról gyorsan 44 százalékra esett vissza azok aránya, akik egyetértenek a tengeri olajfúrótornyok létesítésével. A friss kutatás szerint ugyanakkor a helyzet stabilizálását és a sokkoló képek hatásának csillapodását követően ismét nőni kezdett a tengeri olajkitermeléssel egyetértők száma, elérve a jelenlegi 51 százalékos arányt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az Európai Parlamentben: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak

Orbán Viktor az Európai Parlamentben: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak

Kedden két órán át állta az újságírói kérdések özönét Orbán Viktor miniszterelnök, szerdán pedig az Európai Parlament plenáris vitájának részeként mutatja be Magyarország mint az EU soros elnöke féléves elnöki programját a strasbourgi EP-ülésteremben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Orbán Viktor ébresztőt fújna Európának, von der Leyen kőkeményen kritizálta a magyar kormányt

Orbán Viktor ébresztőt fújna Európának, von der Leyen kőkeményen kritizálta a magyar kormányt

Orbán Viktor miniszterelnök a magyar EU-elnökség programbeszédében a versenyképesség növelését, a szabályozások egyszerűsítését és a tagállamok közötti együttműködés erősítését hangsúlyozta az Európai Parlament előtt. Kijelentette, hogy a magyar elnökség novemberben új versenyképességi paktumot mutat be, és kiemelte, hogy az EU ipari kapacitásainak megtartása, a magas energiaárak kezelése és a zöld átállás megalapozása kulcsfontosságú. A migrációval kapcsolatban a miniszterelnök a schengeni rendszer összeomlásától óvott, és az unió határain kívül kialakítandó menekültügyi hotspotokat javasolta. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke erősen kritizálta a magyar miniszterelnök kijelentéseit és a kormány intézkedéseit, álszentséggel vádolva a kabinetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×