eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Miért kerül több nő kórházba, mint férfi?

Az amerikai kórházakba kerülő betegek 60 százaléka nő, és még akkor is többségben vannak, ha a szülészeti osztályokra fölvetteket kivonják a statisztikából.

Az amerikai egészségügyi reform miatt a közelmúltban a legkülönbözőbb statisztikák láttak napvilágot, ezek között szerepel a kórházak forgalmát összegző lista, amelyet az egészségügyi rendszer működését vizsgáló hivatal, az Agency for Healthcare Research and Quality (AHRQ) állított össze. Ennek alapján a kórházakba hatvan-negyven százalékos arányban kerülnek a nők és a férfiak, vagyis a 39,4 milliós teljes gyógyintézeti betegforgalomból 23,2 millió a nő.

Terhesség és szülés miatt a nők 22 százaléka került a szülészeti osztályokra. Ha ezt a számot kivonjuk a teljes forgalom összegéből, még akkor is 18,2 millió női beteg jut 16,2 millió férfira. Szív- és érrendszeri betegség miatt kétmillió nőt vettek fel a kardiológiai részlegekre: már 2007-ben szívroham volt a nők halálának legfőbb oka, ami ismét aláhúzza, mennyire téves elképzelés, hogy az infarktus vagy az agyi katasztrófa a férfiak betegsége.

A nők és a férfiak hasonló arányban kerültek szabálytalan szívműködés és pangásos szívelégtelenség miatt kórházi felvételre. A nőket viszont 55 százalékban tartották szívinfarktusra gyanús mellkasi fájdalom okából a megfigyelési osztályon, szemben a férfiakkal, akik közül csak 45 százalékot.

A nők közül 608 ezren kerültek kórházba tüdőgyulladás diagnózisával, 442 ezren depresszió, illetve bipoláris tünetek következtében. Ezekben a betegségekben is érvényesült a nők túlsúlya. (Az országban amúgy évek óta minden ötödik kórházi fölvétel oka pszichiátriai diagnózis.)

A különböző szakorvosok másképp magyarázzák a nők gyakoribb kórházba kerülését. A kardiológusok szerint az amerikai férfiak családfenntartók, és nem lehetnek betegek: csak akkor kerülnek szívpanaszaik miatt a kórházba, ha már szívroham egyértelmű tüneteivel a rohammentő száguld velük a sürgősségi osztályra, vagy hirtelen szívhalál következtében próbálják őket újraéleszteni.

Az idős betegeket kezelő gerontológusok viszont azt mondják, hogy a nők lényegesen tovább élnek, mint a férfiak, és az öregeket sokkal többféle panasz miatt, sokkal többször viszik be a kórházba.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×