eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Nem híznak el, akik tömegközlekedéssel utaznak autó helyett

Aki az Egyesült Államokban tömegközlekedéssel utazik, átlagosan 8,3 perccel többet gyalogol, azaz kb. 25,7-39 kilokalóriával többet éget el, mint az autósok. Ha naponta minden amerikai 100 kilokalóriával többet égetne el mozgás közben, ez az amerikai kutatók számításai szerint a népesség 90 százalékában megállítaná az elhízás járványos növekedését.

Az átlagos amerikai minden nap beül az autójába, elhajt a munkahelyére, ahol manapság csak a számítógép előtt ül, aztán hazautazik és leül a tv-készülék elé. Pedig Ryan D. Edwards, a New York-i Egyetem kutatója szerint, ha mindenki többet gyalogolna, a súlytöbblet, kövérség orvosi költségeinek megtakarításával átlagosan 5500 dollárral lenne vagyonosabb.

Edwards áttekinti a kérdés jelen szakirodalmát is. Idézi egy nagy felmérés, az US National Household Survey adatait, amelyek 2001-ben arról tanúskodtak, hogy azok, akik naponta elsétáltak a legközelebbi buszmegállóhoz vagy földalatti-állomáshoz, aztán hazafelé is gyalogosan igyekeztek, naponta átlag legalább 19 percet töltöttek a mozgással, sőt ezek egyharmada többet is járt az egészség megőrzése érdekében ajánlott harminc percnél.

Egy másik tanulmány tavaly kimutatta, hogy azok a városlakók, akik New York földalatti- vagy vonatközlekedését vették igénybe, naponta 9500 lépést tettek meg, ez csaknem 20-30 százalékkal több volt, mint amennyit az autóval utazók gyalogoltak.

Azt pedig Atlantában mérték, hogy az ottlakók testtömegindexe annál nagyobb volt, minél több időt töltöttek az autóban és kevesebb, ha többet gyalogoltak.

A kérdéssel foglalkozó szakemberek 2007-ben állapították meg, hogy a New York körüli lakónegyedekben az ott élők testsúlya fordítottan arányos azzal, hogy milyen sűrűn vannak abban a városrészben a tömegközlekedés megállói: ahol nagyobb a megállók közötti távolság, ott a környék lakóinak testsúlya kisebb.

Edwards kiemeli, hogy a több testmozgás a jobb egészség biztosítása, illetve a kövérséggel összefüggésbe hozható betegségek kezelési költségeinek megtakarítása útján a mostani dollárérték szerint jelentene személyenként 5500 dollárnyi gazdagodást.

Összehasonlítja ezt a nyereséget azzal, hogy a jelenlegi számítások szerint, ha valaki abbahagyja a dohányzást, legalább 7600-12.000 dollárt takaríthat meg - csak az orvosi költségeken.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×