Ritkán találkozni száz évesnél idősebb bálnával, bár kutatók feltételezései szerint az állatok akár kétszáz évig is élhetnek.
A most elejtett állatban egy robbanófejes szigony 13 centi hosszú darabját találták meg. A lelet bizonyítja, hogy az ötven tonnás állat a viktoriánus időktől kalandozott a jeges északi tengerekben.
Szakértők szerint 1890 körül törhetett bele a szigony az állatba. Mivel azonban a bálnavadászok annak idején nem bajlódtak fiatal állatokkal, a bálna már akkortájt kifejlett példány lehetett.
Nehéz meghatározni a bálna korát
"Soha nem találtunk olyan leletet, amellyel ilyen pontosan meg lehet állapítani egy bálna korát" - lelkendezett John Bockstoce, a massachusetts-i Bedford Bálnamúzeum kurátora.
A bálnák korát ugyanis nehéz meghatározni, ezt általában a szemlencséjükben található aminosavak alapján szokták megbecsülni.
A szigony fejében egy apró fémcilinder található, amelybe puskaport töltöttek; ez felrobbant, amikor eltalálták vele a bálnát. Az állat életét a vastag zsírréteg menthette meg.
2001 óta a hetedik régi szigony maradványát találták meg bálnákban, ez azt bizonyítja, hogy az összes állat közül valószínűleg ezek élnek a legtovább.
A legöregebb ismert kékbálna 110 éves volt; a legöregebb barázdás bálna pedig 114.
Újra esik a hó Magyarországon – képek