eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Egészségügyi dolgozó előkészíti a fecskendőt, mielőtt beolt egy katonát az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat Indiában gyártott és Covishield néven forgalmazott koronavírus elleni vakcinájával az ukrajnai Kramatorszkban lévő katonai támaszponton 2021. március 2-án.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Új bejelentéseket tett a kormány az AstraZeneca oltásáról

Ezek az alkalmazási korcsoporttal, a két oltás közötti 12 hetes különbséggel és az esetleges leállítással voltak összefüggésben a Kormányinfón. Az operatív törzs ülésén a magyar tapasztalatok hangzottak el.

Az egyes tragikus kimenetelű vérrögképződéses esetekkel korábban összefüggésbe hozott AstraZeneca-oltások ügyében kedden a védőoltásokat is engedélyező uniós hatóság, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) egyik munkatársa megállapította, hogy létezik a kapcsolat a vérrögképződéses esetek és az AstraZeneca oltása között, szerdán ezt tartalmában hivatalosan is megerősítette az EMA, hozzátéve,

  • az alacsony esetszám és a kapcsolódó kutatás gyerekcipőben járása miatt nagyon kevés a konkrét információ;
  • a vérrögképződés veszélyét fel fogják tüntetni a vakcina tájékoztatójában;
  • az AstraZeneca-vakcina haszna összehasonlíthatatlanul több, mint a be nem adásából fakadó esetleges veszély a koronavírus-fertőzöttek számára.

A magyar álláspontról Gulyás Gergely beszélt a csütörtöki Kormányinfón.

"Az Európai Gyógyszerügynökség világos döntést hozott, ez megfelel a magyar szakemberek és hatóságok álláspontjának is:

az AstraZeneca-vakcina megbízható és védettséget biztosít, az Egyesült Királyságban több mint 18 millió embert oltottak be vele (közülük heten haltak meg az oltást követően vérrögképződés miatt - a szerk.), a mi méréseink szerint is az ezen oltás által biztosított védelem jelentős, meg lehet benne bízni, lényegesen biztonságosabb, mint az oltás hiánya."

A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette, továbbra is arra kér a kormány mindenkit, hogy, ahogy fogalmazott, a gyógyszergyárak közti üzleti vitákból fakadó híradásoknak "ne üljön fel", az a legbiztosabb, ha "a magyar szakemberek véleményére hallgatunk".

Megerősítette: Magyarországon csak megbízható, megvizsgált és hatásos vakcinát lehet beadni.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy az egyre több oltás érkezésével csökkenti-e a kormány a két AstraZeneca-oltás közti három hónapos időt, azt mondta:

"Nem csökkentjük,

12 hét a protokoll,

az Európai Gyógyszerügynökség is megerősítette, hogy a legnagyobb hatást akkor érjük el, ha 12 hét ez az idő."

Az AstraZeneca-oltás beadását tehát a kormány nem állítja le, és az alkalmazási korcsoporton sem változtat, hiába tesznek így egyes országok, például az ausztrálok vagy maguk a britek is - derült ki még a Kormányinfón.

Az operatív törzs csütörtöki ülésén Müller Cecília országos tisztifőorvos is foglalkozott a kérdéssel, és beszámolt a hazai tapasztalatokról. Közölte: az adatokat a NEAK gyűjti és összesíti, ezek szerint

Magyarországon nem találtak többlet megbetegedést,

sőt a járvány előtti időszakban sokkal több trombózisos eset volt, mint a járvány megkezdődése, vagyis 2020 óta.

A vakcinát érintő bizonytalan helyzetben egyébként maga a gyár is megszólalt, közleményében rámutatott: egyik hatóság sem azonosított kockázati tényezőket (mint például nem, életkor) vagy körülírható okot ezekkel a kivételesen ritka eseményekkel összefüggésben. Ezzel együtt lehetségesnek látják az összefüggést a vakcina alkalmazásával, ennek megfelelően a továbbiakban - igen ritka mellékhatásként - feltüntetésre kerülnek az alkalmazási előírásban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×