Ha minden igaz, hamarosan itthon is télies körülmények közt kell majd autózni. Tíz további fontos tippet osztott meg a Magyar Gumiabroncs Szövetség, hogy biztonságban elérhessük úti célunkat rossz időjárásban is.
- Vezetést segítő rendszerek használata: A modern asszisztensrendszerek, blokkolásgátló (ABS) elektronikus fékerőelosztó (EBD) és fékasszisztenssel, menetstabilizáló programmal (ESP) és a kipörgésgátló (ASR) sok mindent megoldanak, de nem tudják legyőzni a fizika korlátait. Alapvetésként mindig a körülményekhez igazodó vezetési stílus a legfontosabb biztonsági összetevő.
- Nyugodt vezetés: Kerüljük a hirtelen mozdulatokat, a gyors sávváltásokat és fékezéseket, mert nedves útviszonyok között ezek könnyen balesethez vezethetnek. A rossz látási viszonyok és a hosszabb fékút miatt a többi közlekedő nem biztos, hogy időben tud reagálni – és máris kész a baj.
- Lassítsunk: Nedves út felületén a tapadás csökken, és a fékút jelentősen hosszabb lesz. Csökkentsük a sebességet, különösen esős és havas időben. Mindig számolni kell az úgynevezett „ijedségfaktorral” is, vagyis azzal az idővel, amíg egy átlagos sofőr vészhelyzetben a fékre lép. Ez átlagosan 1 másodperc. Ezen idő alatt az autó még 50 km/h sebességnél is 15 métert tesz meg.
- Figyeljük az út felületét: Kerüljük a tócsákat és az átfolyásokat, mert ezeknél megnövekszik az aquaplaning – a vízen felúszás kockázata –, amikor az abroncs már nem képes maga alól levezetni a vizet.
- Kapcsoljuk fel a lámpákat: Rossz látási viszonyok esetén mindig használjuk a tompított fényszórókat, hogy mások is időben észrevehessenek minket.
- Tartsunk nagyobb követési távolságot: Nedves útviszonyok között legalább másfélszer akkora távolságot tartsunk, mint száraz úton. Másodpercekben kifejezve: legyen meg a legalább három másodpercnyi követési távolság.
- Aquaplaning esetén higgadtan: Ha az autó „lebegni” kezd a vízen, ne fékezzük hevesen, hanem tartsuk a kormányt egyenesen és vegyük le a lábunkat a gázról. Kerüljük a heves fékezést és kormánymozdulatokat – ezek veszélyes helyzetekhez vezethetnek, amikor a gumiabroncsok hirtelen visszanyerik tapadásukat. Ehelyett tartsuk erősen a kormánykereket, és próbáljuk meg tartani a pozícióját. Vegyük le a lábunkat a gázpedálról, és nyomjuk be a kuplungot – ez megszakítja az erőátvitelt, amíg a gumiabroncsok vissza nem nyerik a szükséges érintkezést az úttal.
- Párasodás elleni védelem: Az ablakok gyorsan bepárásodhatnak, különösen, ha esik az eső és nedves az idő. Irányítsuk a szellőztetőrendszert a szélvédőre és az oldalablakokra. A klíma bekapcsolása pedig csodát tesz ilyen esetben.
- Ablaktörlők állapota: Győződjünk meg arról, hogy az ablaktörlő lapátok jó állapotban vannak, és ha szükséges, cseréljük őket. Legkésőbb akkor, amikor a gumi csíkokat hagy a szélvédőn, új ablaktörlőket kell felszerelni.
- Gumiabroncsok ellenőrzése: Rendszeresen ellenőrizzük a gumiabroncsok futófelületét és a nyomásukat, hogy megfelelő tapadást biztosítsanak. Soha ne közlekedjünk a megengedett minimális profilmélységnél (1,6 milliméter) kopottabb abroncsokkal. Ha a légnyomás túl magas vagy túl alacsony az abroncsban, az autó viselkedése kiszámíthatatlanná válik, ami szélsőséges helyzetekben végzetes következményekkel is járhat.