eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Merkely Béla rektor beszédet mond a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának felújított, steril, a baktériumok és vírusok ellen védelmet nyújtó speciális légtechnikai és nyomásszabályozó rendszerrel bővített hemato-onkológiai  osztályának avatásán 2019. október 7-én.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Merkely Béla elárulta, a koronavírus ellen hatékony gyógyszer vagy új vakcina várható először

A Semmelweis Egyetem rektora egy biztonságos és kellően hatékony vakcina kifejlesztését tartja valószínűnek a koronavírussal szemben. Új gyógyszer várhatóan egyelőre nem lesz. Merkely Béla ezt azt követően nyilatkozta az InfoRádiónak, hogy egy már Japánban törzskönyvezett influenza elleni medicinát vizsgálnak a Pécsi Tudományegyetemen.

Egy teljesen új gyógyszer kifejlesztésére a koronavírus-járvány ideje alatt nincs elégséges idő – fogalmazott az InfoRádiónak Merkely Béla. A Semmelweis Egyetem rektora szerint a jelenlegi helyzetben két út járható: egyfelől

lehetséges egy megfelelő vakcina kifejlesztése, ami kellően biztonságos, egyben hatékony, valamint azon korábbról ismert, hatékony vírusellenes szerek tesztelése

valamely elv alapján, amelyek azzal kecsegtethetnek, hogy megkönnyítik a Covid-betegség klinikai lefolyását.

Jellemzően olyan szerekre kell gondolni – folytatta –, mint amiket az influenza ellen alkalmaznak, vagy az AIDS-re fejlesztettek ki. Ugyanis a hasonló vírusszaporodási módszerek miatt ezek hatékonyak lehetnek, tekintve, hogy minden vírus valamilyen receptoron – behatolási kapun – keresztül kapcsolódik az emberi sejtekhez, a receptort használva belép a sejtbe és annak örökítőanyagát úgy „dolgozza át”, hogy az vírusfehérjét és vírus-örökítőanyagot termeljen nagy mennyiségben – magyarázta. Ha ezt a folyamatot képesek gátolni, akkor a vírusfertőzés lefolyása enyhébb, és kevesebb szövődménnyel járhat.

A rektor arra is kitért, tudomása szerint 5 különféle gyógyszer jöhet szóba, amelyek esetében folynak a nemzetközi vizsgálatok. Amennyiben ezek valamelyike eredményt hoz, tehát gyorsítja a vírusfertőzés lefolyását, csökkenti a szövődmények és a halálozás gyakoriságát, akkor az egy hatékony terápia lesz.

Megjegyezte továbbá, a lehetséges gyógyszerek esetében viszont a biztonságukat illető fázis I., II. és III. vizsgálatokra már nincs szükség, miután azok más megbetegedések vonatkozásában megtörténtek.

Egyedül a klinikai hatékonyságukat kell ellenőrizni

olyan betegek esetében, akik Covid-19 vírusinfekcióban szenvednek – ismételte meg.

Egyik szemük sír, a másik nevet

A vizsgálatok lefolytatását nehezíti azonban az az „örömteli tény”, hogy Magyarországon, és Európában is, a vírusfertőzések gyakorisága, az új, valamint a súlyos–középsúlyos esetek száma nagyon jelentős arányban csökkent az elmúlt időszakban. Ebbe a vizsgálatba tehát a kellő számú beteg beválasztása nem kis nehézséget okozhat – mondta Merkely Béla, aki szerint ez hónapokat is igénybe vehet a Semmelweis Egyetem és a többi magyarországi centrum esetében, ahogyan Európa más országaiban is.

A rektor

legvalószínűbbnek egy biztonságos, és kellően hatékony vakcina létrehozását tartja.

Arra viszont nagyon kis esélyt lát, hogy egy teljesen új gyógyszer kapna szerepet a járvány leküzdésében, minután, mint megismételte: nincs meg ennek kifejlesztéséhez a kellő idő. Második helyen egy, már meglevő hatásmechanizmusú gyógyszernek az alkalmazását sejti a Covid-19-es fertőzöttek kezelésében.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×