eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Felsőoktatás: az ombudsman kitart a kritikái mellett

Az ombudsman annak ellenére fenntartja a felsőoktatási felvételi rendszer szabályozásával kapcsolatos megállapításait és ajánlásait, hogy azokkal a felsőoktatásért felelős államtitkár nem ért egyet - közölte az alapvető jogok biztosának hivatala.

Szabó Máté ombudsman szerint abban konszenzus van, hogy a rendszerben egyszerre kell érvényesülnie a kiszámíthatóság és a stabilitás jogállami követelményének, az esélyegyenlőségnek és az egyenlő hozzáférésnek, az átláthatóságnak és a döntésekért való felelősségnek. A biztos legnagyobb aggálya az, hogy a jelenlegi döntési szisztéma a jogbiztonság minimumának sem képes eleget tenni.

Az ombudsman álláspontja szerint egy olyan stabil és világos eljárási struktúrát lenne indokolt megteremteni, ahol a felsőoktatásért felelős miniszter feladata a szakmai előkészítés és javaslattétel, az Felsőoktatási és Tudományos Tanács tagjaié a tervezetek véleményezése, a kormányé a döntéshozatal, amelyre az Országgyűlés által megalkotott garanciális szabályok közt kerülhet sor.

Az ombudsman emlékeztetett rá, hogy a témában írt jelentésével szemben Klinghammer István, felsőoktatásért felelős államtitkár indokolatlannak tartotta a felvételi rendszer átgondolását és nem látta szükségesnek, hogy megfogalmazzák a felsőoktatásban való részvétel állami támogatásával kapcsolatos döntéshozatal törvényi garanciáit.

Az államtitkár azt az ombudsmani javaslatot sem támogatta, hogy jogszabályi formában hozzák meg a felsőoktatási felvétellel kapcsolatos alapvető döntéseket. Az államtitkár szerint rendelkezésre állnak a szükséges törvényi garanciák, azok a korábbi megoldásokhoz képest rugalmasabbá váltak. Az ombudsman jelentésében kifogásolt intézkedések pedig a jelentkezők és a hallgatók érdekeit szolgálták.

Az ombudsman utóbbi években folyatott vizsgálatai szerint azonban a korábban is ingatag egyensúly vészesen megbomlott, átbillent a "rugalmasság", a folyamatos változtatás irányába. A jelenlegi döntéshozatali rendszer mellett nem láthatóak szakmai és jogi érvek, csökkent az átláthatóság és a döntésekért való felelősség. Hiányoznak azok a tartalmi garanciák, amelyek keretet szabnának a folyamatos és drasztikus, az érintettek számára követhetetlen változásoknak - válaszolt közleményében az államtitkár reakciójára az ombudsman.

Szabó Máté ombudsman a már megtett, illetve a megtenni kívánt intézkedésekről 30 napon belül ismételt tájékoztatást kért a minisztertől.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×