eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Csák János: nem lehet a barátságot, illetve az üzletet összekeverni

A magyarságot ugyanúgy nem lehet az üzlettel összekeverni, ahogy a barátságot - mondta Csák János. Az üzletember az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt, hogy a magyarság, mint identitás mit jelent a magyar üzletemberek számára. Csák Jánost a nemzeti ünnepen a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozata) elismerésben részesítette a köztársasági elnök.

 Szerintem az, hogy melyik néphez tartozunk, egy óriási lehetőség, amit ki lehet futni. Hiszen ez számunkra a tágabb fészek. - mondta Csák János, majd így folytatta:

Van ugyebár a család, a magunk felmenői és a férj, illetve a feleség felmenői, s aztán a tágabb, a tájegység, az ország. Magyarország, a Kárpát-medence. De ez pusztán adottság. Én ha elmegyek előadni Krynicára, s ott elmondom a 25 éves hallgatóságnak, hogy én voltam a Mol elnöke, térdre, imához - azt mondják, kit érdekel? Nagyjából ugyanez történne, ha azt mondom, én magyar vagyok. Az a kérdés, hogy mit tudok ebből kihozni. Ebből a szempontból én a határokat sohasem tartottam létező dolgoknak.

Inkább technikai akadályoknak tartottam. Nemcsak a Kárpát-medencében, hanem azon túl is. Azt gondolom, hogy csak azért nem köt az ember üzletet valakivel, mert magyar. Az más kérdés, hogy talán jobb fel tudja térképezni, milyen észjárása van. S még egy dolog van: nem lehet a barátságot, illetve az üzletet összekeverni.

Illetve össze lehet, de abból mindig bajok vannak. Mondok egy hétköznapi példát. Ha az ember kölcsönad valakinek, akár a legjobb barátjának, s annak számára nehézségekbe ütközik a hitel visszaadása, az, hiába egy egyszerű pénzügyi tranzakciónak indul, visszahat a barátságra. Ezeket el kell kerülni.

A magyarságunkat ne használjuk érvként azért, hogy hogyan üzletelünk.
A magyarság ellenben egy kultúra, én nem tudok betelni azzal a kulturális teljesítménnyel, ami itt az elmúlt 1200 évben létrejött. Egyszerűen fantasztikus. Engem lenyűgöz, hogy ha arra gondolok, hogy a török idők után az Alföld és a Balatontól délre kiürült.

S akkor a Bánátba, Villány környékére, nagy számban jöttek új telepesek, például Németországból, Németalföldről, innen-onnan. Nyilván nem volt helyi lakosság, a falvak romjaira érkeztek.

Ezek az emberek német anyanyelvűek voltak, s bár nem volt különösebb nyomás kívülről, hogy megtanulják a magyar nyelvet, de volt valami a nyelvben, a kultúrában, az itteni észjárásban, ami vonzerőt gyakorolt. Nem erőszakos asszimiláció volt, sőt akadtak időszakok, amikor a magyar nyelv be volt tiltva.

Ez lenyűgöző, erre még nem jöttem rá, hogy ez mitől lehetett, de az bizonyos, hogy azok az anekdoták, amelyeket Teller Edéék, Szilárd Leóék, s a többiek mondtak, hogy jönnek a marslakók, hogy ez egy olyan potenciál, amiben benne vagyunk, ugye, kétévesen már tökéletesen beszélünk, amit nem veszünk észre.

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×