eur:
389.28
usd:
362.61
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Kell az ápolói béremelés, de miből?

A kormány a következő években, sávos rendszerben folyamatosan megemelné az egészségügyi dolgozók fizetését, legalábbis erre kapott ígéretet a kamara a miniszterelnöktől. A gazdasági elemzők azonban félve tekintenek minden olyan ígéretre, amely tovább ronthatja a jelenleg sem túl fényes makrogazdasági adatokat.

Egyre kevesebb a szakdolgozó a magyar egészségügyben, sokan ugyanis az alacsony bérek és rossz munkakörülmények miatt elhagyják a pályát, vagy külföldön vállalnak állást. Mindez már az ellátást is veszélyezteti, mondta a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, aki szerint mindezt megállítaná egy 10 százalékos fizetésemelés.

Balogh Zoltán elmondta azt is: a napokban ígéretet kaptak arra Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy az elkövetkezendő években több lépcsőben rendeznék a szakdolgozók fizetését.

Mindezt a gazdasági élet szereplői már szkeptikusan szemlélik. Ahogy a portfolio.hu elemzője rámutatott, az egészségügyi dolgozók bérének emelése csak úgy valósítható meg, ha más területeken a kormány visszafogja a kiadásokat. A többletköltés nélkül is kétséges, hogy a jelenlegi 4 százalékos GDP arányos államháztartási hiány lecsökkenthető-e a konvergenciaprogramnak megfelelően jövőre 3,2 százalékra - közölte Madár István.

Hanganyag: Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A külkereskedelmi egyenleg tavalyi javulását nagyjából azonos mértékben határozta meg két tényező: egyszerre estek be a 2022-es rekordszintekről az energiahordozók árai, valamint a magas infláció miatt beszakadó lakossági fogyasztás miatt csökkent az import. A kormányzat egyes intézkedései – például az ársapkák – ráadásul fenntartották a cserearány-romlás egyensúlyromboló hatását, a gazdaság középtávon meg is fizeti ennek árát magasabb államadósság és finanszírozási költségek formájában, ami végül alacsonyabb növekedési potenciállal jár együtt – derül ki az Európai Bizottság egyensúlytalansági jelentésének egyik elemzéséből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×