A britek a nehezen fordítható „hustings” szóval jelölik azokat a rendezvényeket, amik megelőzik a kormányzó Konzervatív Párt tagjainak végső döntését az új pártvezér és így miniszterelnök személyéről. A középkori vásári szónoklatok történelmi örökségére épülő események jelentős amerikai mázt kaptak, a két utolsó jelölt, Liz Truss külügyminiszter és Rishi Sunak expénzügyminiszter is a Wembley Stadionban összegyűlt nézők ujjongása és az őket kísérő fénycsóvák látványában vonult be.
A pódiumon, amin körbe járkálva beszéltek az őket négy oldalról körülvevő nézőkhöz, már nem volt gorombáskodás. Olyan volt az érzés, hogy a konzervatívoknak most már össze kell zárniuk. Ezt jól is teszik, mivel egy közvélemény-kutatás szerint a brit polgárok többsége azt szeretné, ha az új vezető heteken belül kiírná az új választásokat és azon mérettetné meg magát.
A vesztésre álló Sunak – mosolygós magabiztosságot sugározva – „fantasztikus külügyminiszternek” nevezte ellenfelét, akiről viszont ő és sok közgazdász úgy tartja,
valami tündérmeséből vette adócsökkentős gazdasági programját,
ami nem vázolja fel a súlyos infláció által megkövetelt súlyos döntéseket.
A fagyos mosolyú Truss nem nagyon viszonozta ellenfele nagyvonalúságát, és elmaradt az esemény végére beígért baráti kézfogás is. Viszont baráti üzenettel szolgált a klímapolitikai jó pontokat kereső helyi önkormányzatok által szorongatott autósoknak: mérlegelné, hogy az autópályákon eltöröljék a sebességhatárt. Azt is megerősítette, az idősebb Bush néhai amerikai elnök szlogenjét idézve:
„nézd a szám, nem lesznek új adók”
– miközben Sunak büszke arra, hogy extraprofitadóval sújtotta a válság idején gazdagodó energiacégeket.
Truss azt is kizárta, amit Európában lebegtetnek, hogy az orosz gáz eltűnésével energiaadagolás vagy „fejadagok” jönnének. Ezt a magát realistának tartó Sunak nem volt hajlandó elutasítani, bár lehet, hogy ezzel fűrészelte tovább maga alatt az ágat. A londoni eseményen az expénzügyminiszter – a közönség reakciójából ítélve – nagyon jól teljesített, de a közvélemény-kutatók, kommentátorok és bukmékerek szerint a kozmopolita londoni toryknál erősebbek a vidékiek, ők pedig Truss-hívők.
A brit tory párttagok péntek este ötig adhatják le voksukat, és a jövő hétfőn hirdetik ki a győztest, így a lemondott Boris Johnson helyébe lépő új brit miniszterelnök személyét