eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

A migránsválság befolyásolhatja a brit EU-szavazást

Az európai migránsválság befolyásolhatja az uniós tagságról Nagy- Britanniában tervezett népszavazás kimenetelét. Kedden módosították a referendumon megválaszolandó kérdést - a brit választási bizottság szerint az ugyanis nem volt fair.

Bár Nagy-Britannia híresen euroszkeptikus, az utóbbi hónapok felmérései szerint a britek többsége mégis inkább az Európai Uniós tagságot, mint a kilépést választaná.

A közelgő népszavazás előtt az egyik fő kampánytémává nőtte ki magát a bevándorlás ügye és az Európára most kiható migrációs válság befolyásolhatja a végeredményt.

"Nem fair az eredeti kérdés"

A Brit Választási Bizottság ebben a közhangulatban közölte kedden, hogy módosítani kell a referendum kérdését, mert az "részrehajló".

Azaz, nem egyszerűen azt kell kérdezni, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon-e, amire igennel vagy nemmel lehet válaszolni.

Ehelyett egy összetettebb kérdést javasolnak: "Az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon-e vagy kilépjen az Európai Unióból?" Erre a kérdésre már nem igennel vagy nemmel, hanem a "kilépjen" vagy "maradjon" opciók közötti választással lehetne majd válaszolni.

Örül a "nem" tábor

David Cameron miniszterelnök el is fogadta az ajánlást, amit az EU-ellenes tábor azonnal üdvözölt.

Nigel Farage, a Brit Függetlenségi Párt vezére győzelemként értékelte a hírt: "a Választási Bizottság megakadályozta Cameront abban, hogy elcsalja a népszavazást" - írta a Twitteren.

Farage és a UKIP úgy döntött, hogy nem kampányol együtt a "nem" tábor más erőivel. Erre nincs is feltétlenül szüksége, mivel a brit média előszeretettel szerepelteti.

A kilépéspártiaknak jól jött a migránsválság

Az európai migránsválság most további muníciót szolgáltat neki a kilépést forszírozó kampányhoz. Az ellenzéki Munkáspárt egyik vezetőjelöltje, Yvette Cooper azt szorgalmazza, hogy a britek fogadjanak be 10 ezer menekültet, de a UKIP vezér ismét a bevándorlás, így a kelet-európai EU-polgárok érkezése miatti veszélyekről beszélt kedden.

Miközben a nagy-britanniai magyar nyelvű közösségi oldalakon a fiatal magyar migránsok egy része különösen gyűlölködő hangnemben ír az afrikai és szíriai bevándorlókról, Farage világossá tette, hogy számára a magyarok és más kelet-európaiak ugyanolyan gondot jelentenek, mint a nem-európaiak.

A menekülteket befogadó brit hagyomány miatt azonban még a UKIP-vezér sem mer teljesen uszító hangnemben beszélni. Nem volt hajlandó azt mondani, hogy nem fogadná be a "valódi" menekülteket, de az ismert szövegfordulatot használva azt sugalmazta, hogy legtöbbjük "hamis menedékkérő".

Cameron egy dologban engedett

Közben David Cameron pénteken felújítja tárgyalásait az EU-partnerekkel a London által követelt reformokról.

Cameron négy évre megtiltaná, hogy az EU-migránsok szociális segélyt kapjanak, lehetőséget akar arra, hogy a nemzeti parlamentek megvétózhassák EU-törvények bevezetését, viszont hírek szerint feladta a követelést, hogy Nagy-Britannia kapjon mentességet az Uniós munkaügyi törvények alól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az étrend-kiegészítőket vizsgálja az ügyészség: a szabad piac vonzza a tisztességtelen vállalkozásokat

Az étrend-kiegészítőket vizsgálja az ügyészség: a szabad piac vonzza a tisztességtelen vállalkozásokat

Internetes reklámok formájában és a közösségi oldalakon sokszor láthatnak a felhasználok olyan hirdetéseket, amelyek arról szólnak, hogy a különböző gyógygombákat, növényeket vagy gyümölcsöket nagy koncentrátumban tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmasak a súlyos, akár daganatos betegségek gyógyítására, megelőzésére. De vajon mit hihetünk el ezekből és mit nem?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×